Program Naukowy dla Śląska to strategiczna inicjatywa finansowania badań kluczowych dla naszego regionu, mająca na celu wykorzystanie potencjału śląskich uczelni w odpowiedzi na wyzwania współczesności. Inauguracja przedsięwzięcia miała miejsce podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice w grudniu 2024 roku. Ogłoszenie pierwszego, pilotażowego konkursu zaplanowano na początek czerwca 2025 roku – zachęcamy do śledzenia strony internetowej Programu, na której wkrótce pojawią się szczegółowe informacje.
Cel inicjatywy
Głównym celem inicjatywy jest prowadzenie oraz finansowanie interdyscyplinarnych badań naukowych i prac rozwojowych, które wspierają procesy transformacji regionu. Program ma na celu wykorzystanie wiedzy i potencjału naukowego śląskich uczelni publicznych oraz ich infrastruktury badawczej i artystycznej, aby skutecznie wspierać transformację energetyczną, gospodarczą, środowiskową, cyfrową, zdrowotną, społeczno-kulturową i bezpieczeństwa w regionie.
Program Naukowy dla Śląska to inwestycja w przyszłość regionu, która ma na celu nie tylko rozwój nauki, ale także konsekwentne podnoszenie jakości życia mieszkańców. Dzięki współpracy uczelni, instytucji badawczych, władz lokalnych i społeczności, inicjatywa ma szansę stać się fundamentem nowoczesnej i zrównoważonej transformacji Śląska.
Filary Programu
Program koncentruje się na czterech głównych obszarach wspólnych przedsięwzięć naukowych i badawczo-rozwojowych.
- Transformacja regionu – rola nauki w procesach transformacji energetycznej, gospodarczej, środowiskowej, cyfrowej, zdrowotnej, społecznej i kulturowej, w tym przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu i energetycznemu oraz innym zagrożeniom cywilizacyjnym.
- Nowe technologie – rola nauki w tworzeniu i wdrażaniu nowych technologii.
- Interdyscyplinarność – pogłębianie interdyscyplinarności w podejściu do rozwiązywania problemów społecznych, technologicznych i regulacyjnych.
- Integracja i współpraca – wzmacnianie ducha integracji, współpracy oraz pogłębianie związków pomiędzy środowiskami akademickimi partnerów a otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym
Program Naukowy dla Śląska ma na celu wzmocnienie współpracy środowiska naukowego z otoczeniem społeczno-gospodarczym i przemysłowym. Zakłada stworzenie platformy współpracy, która umożliwi identyfikację i rozwiązanie kluczowych problemów regionu. Dzięki temu samorządowcy i przedsiębiorcy będą mogli wskazywać stojące przed nimi wyzwania, a interdyscyplinarne zespoły naukowców – opracowywać innowacyjne rozwiązania.
Więcej informacji na temat Programu Naukowego dla Śląska można znaleźć na stronie internetowej: https://programnaukowydlaslaska.pl/
Program Naukowy dla Śląska jest realizowany przez siedem śląskich uczelni publicznych, tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki, we współpracy z Narodowym Centrum Nauki. Dodatkowo, współpraca z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią zapewnia wsparcie instytucjonalne i finansowe dla realizacji założeń Programu.
Fot. Marcel Goldmann