„Sto lat” dla Uniwersytetu Śląskiego

08.06.2020 - 09:05 aktualizacja 08.06.2020 - 10:19
Redakcja: AJS

8 czerwca 1968 roku to niezwykle ważna data dla Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. To właśnie wtedy, z połączenia filii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach, powstał dziewiąty uniwersytet w Polsce – Uniwersytet Śląski. Nie możemy dziś wspólnie zjeść urodzinowego tortu, możemy jednak razem zaśpiewać tradycyjne „Sto lat”. Urodzinową niespodziankę z okazji święta uczelni przygotowali dla nas artyści, którzy w 5 językach złożyli muzycznie życzenia śląskiej Alma Mater.

Tradycyjne „Sto lat” wykonali chórzyści akademickiej „Harmonii” i instrumentaliści, łącznie 40 muzyków z cieszyńskiego Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ:

Pięćdziesiąt dwa lata istnienia Uniwersytetu Śląskiego to czas tworzenia uczelni otwartej i nowoczesnej, w której naukowcy realizują badania na światowym poziomie. To ponad pół wieku działalności naukowej i dydaktycznej, a także pracy na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego. Od początku swojego funkcjonowania Uniwersytet Śląski rozwija się dynamicznie, stawiając na ideę uczenia się przez całe życie, innowacyjne kształcenie interdyscyplinarne wykorzystujące najnowsze technologie i sposoby nauczania oraz pogłębianie współpracy międzynarodowej.

Rocznicę utworzenia uczelnia obchodzi tradycyjnie koncertem akademickim, który w tym roku odbędzie się online z braku możliwości spotkania wspólnoty akademickiej i jej przyjaciół. Tegoroczne święto uczelni jest bardziej wyjątkowe niż kiedykolwiek wcześniej i pokazuje, że Uniwersytet Śląski stanowi jedność. Zapraszamy na koncert dziś o godz. 20.00: youtu.be/PIajQk7vh-o.

Rektorat Uniwersytetu Śląskiego
Rektorat Uniwersytetu Śląskiego. Fot. Julia Agnieszka Szymala / Sekcja Prasowa UŚ