Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„SuperMarka – Śląskie” dla Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE

05.09.2022 - 10:49 aktualizacja 05.09.2022 - 16:16
Redakcja: OO
Tagi: nagrody

Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa ogłosiła wyniki konkursu „Marka – Śląskie”. Laureatów poznaliśmy podczas gali, która odbyła się 3 września 2022 roku w Gliwicach. W kategorii SuperMarka – Śląskie uhonorowano Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Nagroda, którą odebrał prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor UŚ, dyrektor generalny ŚFN KATOWICE, jest docenieniem znaczącego wkładu w rozwój województwa śląskiego. SuperMarka przyznawana jest podmiotom lub osobom, które poprzez swoją działalność stały się nadzwyczajnym symbolem regionu śląskiego, marką rozpoznawalną w kraju i za granicą.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie, organizowane przez uczelnie z województwa śląskiego, które od 2018 roku na mocy porozumienia tworzą konsorcjum. Liderem porozumienia oraz inicjatorem i głównym organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach. Festiwal, którego pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku, współtworzą obecnie: Miasto Katowice (miasto gospodarz), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Dotychczas odbyło się pięć edycji festiwalu, które można podsumować w liczbach: 500 000 odbiorców, 1179 prelegentów, 898 stanowisk pokazowych, 889 wykładów, 575 warsztatów, 500 wystaw oraz 152 gości specjalnych. Sukces ŚFN KATOWICE miał ogromne znaczenie w przyznaniu Katowicom prestiżowego tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Najbliższa edycja festiwalu odbywać się będzie od 3 do 5 grudnia 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach przygotowań do pełnienia funkcji europejskiego miasta nauki i organizatora trwających przez cały rok europejskich „igrzysk” naukowych.

ŚFN KATOWICE jest członkiem sieci European Science Engagement Association (EUSEA), w ramach której jest promowany. Festiwal został również wyróżniony w 2019 roku „Złotą różą”, czyli pierwszą nagrodą dla najlepszej akcji marketingowej wśród wydarzeń popularnonaukowych podczas konferencji EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education), a także triumfował w kategorii zespół w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki 2020 organizowanym przez serwis „Nauka w Polsce” PAP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego ŚFN KATOWICE, reprezentowany przez prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka – rektora UŚ i dyrektora generalnego festiwalu, pełnił funkcję ambasadora Pawilonu Polskiego w trakcie Wystawy Światowej EXPO 2020, która odbywała się od 1 października 2021 roku do 31 marca 2022 roku w Dubaju. Podczas Śląskiego Tygodnia Regionalnego w Pawilonie Polskim zespół naukowców z UŚ prowadził warsztaty, których celem była popularyzacja nauki.

Nagroda „Marka – Śląskie” jest podziękowaniem za aktywne, przedsiębiorcze oraz odpowiedzialne społecznie postępowanie, które przyczynia się do tworzenia rozpoznawalnej marki Śląska. W poprzednich edycjach nagrodzony został Uniwersytet Śląski (2016) oraz Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych UŚ w Chorzowie (2019). Konkurs organizowany jest od 2010 roku przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach.

zdjęcie grupowe, wśród osób m.in. rektor UŚ

Fot. Kacper Jurkiewicz / WKATOWICACH.eu

prof. dr hab. Ryszard Koziołek odbiera nagrodę SuperMarka – Śląskie

Fot. Kacper Jurkiewicz / WKATOWICACH.eu

return to top