Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Prof. dr hab. Wojciech Popiołek

Prof. dr hab. Wojciech Popiołek związał się z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach u jego początków i od ponad pięciu dekad nieprzerwanie pracuje na rzecz swojej Alma Mater w obszarze naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym.
Profesor dr hab. Wojciech Popiołek w latach 1968-1972 odbył studia prawnicze na Wydziale Prawa i  Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na tym samym Wydziale uzyskał również stopnie naukowe doktora (1977) i doktora habilitowanego (1990). W roku 2010 otrzymał tytuł naukowy profesora. Odbył liczne krajowe i zagraniczne staże naukowe, był stypendystą rządu francuskiego na Uniwersytecie Paris I.
Powszechny podziw i szacunek budzi dorobek naukowy Profesora Wojciecha Popiołka, Jego bogate dokonania jako badacza i prawnika, a także zaangażowanie w sprawy istotne dla Naszego Uniwersytetu.
Na Wydziale Prawa i Administracji Naszego Uniwersytetu przez wiele lat kierował Katedrą Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego. Ponadto pełnił odpowiedzialne funkcje na rzecz społeczności całej uczelni: przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej UŚ dla studentów (1993–1998), rzecznika dyscyplinarnego do spraw nauczycieli akademickich (od 2001), zastępcy Dyrektora Śląskiej Międzynarodowej Szkoły handlowej (1993–2004). Obecnie jest liderem Zespołu badań nad europejskim i polskim prawem prywatnym na Wydziale Prawa i Administracji UŚ.
Profesor Wojciech Popiołek to znakomity dydaktyk i charyzmatyczny wykładowca. Jego prowadzone z pasją wykłady z zakresu m.in. prawa zobowiązań, prawa prywatnego międzynarodowego, prawa spółek, arbitrażu (także międzynarodowego) i prawa własności intelektualnej, zachęcają młodych ludzi do zgłębiania tych wymagających gałęzi prawa. Jest inspiratorem, opiekunem i życzliwym krytykiem pierwszych prób przedsięwzięć naukowych podejmowanych przez studentów i doktorantów. Jego dorobek dydaktyczny jest imponujący, co poświadczy liczne grono magistrów, doktorów, doktorów habilitowanych prawa, z których wielu, z żarliwością przekazaną przez swego Mentora, rozwija swoją działalność naukową.
Charakterystyka dorobku naukowego Pana Profesora nie jest łatwa, zarówno ze względu na szerokość obszaru pola badawczego, po którym się porusza, jak i wielowątkowość podejmowanych badań. Jest niekwestionowanym autorytetem naukowym o ugruntowanej pozycji w Polsce i na arenie międzynarodowej. W swoich badaniach podejmował tematy o dużej doniosłości teoretycznej i przydatności praktycznej, które pozostawały dotychczas niedostrzeżone lub nieopracowane wcześniej w doktrynie. Wiele pionierskich tez naukowych sformułowanych przez Profesora Wojciecha Popiołka oraz stworzone przez niego nowatorskie konstrukcje jurydyczne miało realny wpływ na krajowy i międzynarodowy obrót handlowy, a także na kształt  polskiego prawodawstwa. Należy podkreślić, że pod Jego redakcją ukazało się pierwsze w polskim piśmiennictwie opracowanie międzynarodowego prawa handlowego, a cały opublikowany dorobek naukowy obejmuje łącznie ponad 170 pozycji, w tym 42 publikacje książkowe (z czego 12 monograficznych).
Profesor Wojciech Popiołek aktywnie działa w wielu organizacjach i stowarzyszeniach naukowych, a także uczestniczy w pracach rad programowych lub komitetów redakcyjnych specjalistycznych czasopism. Był członkiem Komitetu Nauk Prawnych PAN, Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów; jest zaangażowany w działalność m. in. Stowarzyszenia Prawa Europejskiego oraz Association Henri Capitant. Był członkiem Rady Zarządzającej UNIDROIT. Brał udział w pracach legislacyjnych, wchodził w skład zespołów Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości (2003–2017), a w 2017 roku został Przewodniczącym Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej. Przygotował kilkaset kompleksowych ekspertyz dla uznanych, dużych spółek. Przygotowywał także ekspertyzy na zlecenie Sejmu, organów administracji publicznej i organów wymiaru sprawiedliwości. Szczególne zasługi oddał dla funkcjonowania i rozwoju sądownictwa polubownego, zarówno jako ekspert, jak i praktyk arbitrażu. Pełnił funkcję arbitra przewodniczącego albo arbitra w licznych międzynarodowych i krajowych postępowaniach arbitrażowych.

return to top