Uniwersytet Śląski w rankingu Nature Index Annual Tables 2023

22.06.2023 - 13:11 aktualizacja 26.06.2023 - 12:36
Redakcja: OO
Tagi: rankingi

W klasyfikacji ogólnej rankingu Nature Index Annual Tables 2023 Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął 1. miejsce wśród śląskich uczelni. Najwyższe miejsce w skali regionu zajęliśmy także w ujęciu dziedzinowym w: naukach chemicznych, naukach o Ziemi i środowisku, naukach fizycznych oraz w zestawieniu grup czasopism (journal group) w kategoriach: Natural sciences i Nature & Science. W przypadku nauk biologicznych wyprzedza nas jedynie Politechnika Śląska, natomiast w naukach o zdrowiu – Śląski Uniwersytet Medyczny i Politechnika Śląska.

W skali kraju nasza uczelnia uplasowała się na 7. pozycji w zestawieniu ogólnym. W podziale dziedzinowym awansowaliśmy w naukach fizycznych na 5. miejsce (z 12. pozycji).

Nature Index to otwarta baza danych afiliacji autorów i relacji instytucjonalnych, która na bieżąco monitoruje artykuły naukowe z obszarów nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk o zdrowiu, publikowane w prestiżowych czasopismach wybranych przez niezależną grupę badaczy. Zestawienie Nature Index Annual Tables 2023 dotyczy okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku. Ranking dostępny jest na stronie: www.nature.com.