Kształcenie studentów i doktorantów
Do włączenia się w realizację celu strategicznego, czyli przekształcania Uniwersytetu Śląskiego w uczelnię badawczą o międzynarodowym znaczeniu i prestiżu, zaproszeni są wszyscy członkowie wspólnoty akademickiej, a więc również studenci i doktoranci.
Dążenie do większego zaangażowania studentów do udziału w projektach badawczych i działalności naukowej oraz powiązanie oferty dydaktycznej z realizowanymi w uczelni badaniami – to przykłady kierunku zmian w obszarze kształcenia, które mają sprzyjać umacnianiu pozycji badawczej uczelni. Pozwolą docenić wartość zaangażowania studentów w działalność naukową UŚ, a także będą służyć nie tylko integracji osób związanych ze śląską Alma Mater, lecz również kształceniu przyszłej kadry eksperckiej.
Zmiany wynikające z nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce dotyczyły także kształcenia doktorantów. Wraz z początkiem roku akademickiego 2019/2020 studia doktoranckie zostały zastąpione przez kształcenie w ramach szkół doktorskich.
Takie rozwiązanie ma sprzyjać m.in. budowaniu ścieżki naukowej sprzężonej z działalnością badawczą uczelni, wymianie doświadczeń, prowadzeniu badań interdyscyplinarnych oraz jednoczeniu środowiska doktorantów.
W strukturze naszej uczelni działają: Szkoła Doktorska w Uniwersytecie Śląskim oraz Międzynarodowa Środowiskowa Szkoła Doktorska przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (MŚSD).
Artykuł poświęcony kształceniu młodych naukowców w kontekście zapisów Ustawy 2.0 dostępny jest na stronie: konstytucjadlanauki.gov.pl.
Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek (pełniący wówczas funkcję prorektora ds. kształcenia i studentów) tak pisał do studentów na początku roku akademickiego 2019/2020:
„Wypracowaliśmy model ukierunkowanego kształcenia, tak aby programy studiów i kadra dydaktyczna jak najlepiej odpowiadały waszym potrzebom edukacyjnym. Chcemy w niedalekiej przyszłości tak zmodyfikować programy, abyście mogli powiedzieć, że studiujecie w uniwersytecie, a nie tylko na wydziale, w instytucie czy na kierunku studiów. (…)
Jesteśmy wspólnotą badaczy, pracowników, doktorantów i studentów. Przejdźmy razem przez ten trudny okres nowego początku, wspierając się w rozumieniu i przyswajaniu zmian poczynionych dla dobra całej wspólnoty Uniwersytetu Śląskiego.”
źródło: www.zmiany.us.edu.pl
Szkoła Doktorska w Uniwersytecie Śląskim
Szkoła Doktorska w Uniwersytecie Śląskim, która rozpoczęła swoją działalność 1 października 2019 roku, kształci młodych naukowców w ramach trzech obszarów dziedzinowych: nauk humanistycznych, teologicznych i sztuki (1), nauk ścisłych i przyrodniczych oraz inżynieryjno-technicznych (2), a także nauk społecznych (3).
Doktoranci otrzymują m.in.:
- wparcie merytoryczne doświadczonego promotora,
- wsparcie w pozyskiwaniu środków finansowych na badania naukowe oraz stypendiów krajowych i zagranicznych,
- stypendium doktoranckie, którego wysokość uzależniona jest od osiągnięć naukowych,
- wsparcie w nawiązywaniu współpracy z krajowymi i międzynarodowymi ośrodkami badawczymi oraz biznesem,
- pomoc w opracowaniu indywidualnego planu badawczego
- oraz zindywidualizowane kształcenie.
Kształcenie w Szkole Doktorskiej w Uniwersytecie Śląskim jest bezpłatne.
Grafika prof. Krzysztofa Marka Bąka
obrazująca kształcenie –
jeden z sześciu obszarów funkcjonowania
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Międzynarodowa Środowiskowa Szkoła Doktorska przy CSP
Międzynarodowa Środowiskowa Szkoła Doktorska przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (MŚSD) powstała z myślą o młodych naukowcach, którzy chcą łączyć badania naukowe z praktycznym treningiem metodycznym w dziedzinach: nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk inżynieryjno-technicznych. Absolwenci MŚSD dzięki realizowanym projektom i we współpracy z promotorami z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych będą mogli zrozumieć przede wszystkim funkcjonowanie środowiska w kontekście globalnych zmian klimatu. Proponowane tematy badań dostępne są na stronie: www.mssd.us.edu.pl.
MŚSD tworzą następujące jednostki organizacyjne:
- Uniwersytet Śląski w Katowicach – lider,
- Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk,
- Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk,
- Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
Jednostką stowarzyszoną jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Źródło: www.mssd.us.edu.pl
Treści na stronie powstały w ramach projektu "Level up↑ – zwiększenia efektywności komunikacyjnej UŚ i kształtowanie postaw otwartości w środowisku akademickim" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. „Podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy – Welcome to Poland" realizowany w ramach Działania określonego we wniosku o dofinansowanie projektu nr POWR.03.03.00-00-PN14/18