Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Szanowni Państwo,

Z danych opublikowanych pod koniec 2018 roku w „The Lancet Global Health” wynika, że blisko jedna trzecia osób dorosłych na świecie (28 proc.) rusza się zdecydowanie za mało w czasie wolnym. W Polsce jeszcze więcej osób zaliczanych jest do nieaktywnych fizycznie – to aż 61% Polaków.

W kontekście tych danych warto przypomnieć, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje siedzący tryb życia jako jeden z pięciu najważniejszych czynników ryzyka rozwoju niezakaźnych chorób przewlekłych, czyli tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym m.in. chorób układu krążenia, metabolicznych i nowotworowych.

Zgodnie z zaleceniami WHO na budowanie kondycji fizycznej powinniśmy poświęcić co najmniej 150 minut w tygodniu, wykonując ćwiczenia o umiarkowanej intensywności albo zamiennie 75 minut ćwiczeń o dużej intensywności.

Czytając powyższe dane i mając na uwadze naszą obecną sytuację, gdy większość z nas zamkniętych jest we własnych domach, trudno o optymizm. Niemniej jednak nie jesteśmy na straconej pozycji! Przygotowaliśmy dla Państwa gotowe zestawy ćwiczeń fizycznych i gier ruchowych, które poprawią naszą sprawność fizyczną. Część naszych propozycji to zajęcia interaktywne do wykonywania wraz z domownikami na zasadzie rywalizacji bądź wspólnego spędzania czasu. Wszystkie przedstawione ćwiczenia są dostosowane do każdego poziomu zaawansowania i można je wykonywać w dowolnym wieku oraz – co najważniejsze – w domu.

Zachęcamy do ćwiczeń, gdyż regularna aktywność zwiększa pojemność płuc i wytrzymałość całego organizmu. W efekcie wolniej się męczymy i szybciej regenerujemy. Ruch powoduje wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Poprawia się nasze samopoczucie, a dodatkowo dotleniamy mózg, co daje nie tylko spokojniejszy sen, lecz również lepszą pamięć! Aktywny fizycznie organizm jest znacznie odporniejszy na różnego rodzaju infekcje czy choroby. Ruch zmniejsza także ilość insuliny w organizmie i obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę. Warto pamiętać również o tym, że wraz z wiekiem maleje siła mięśni, zwłaszcza tych odpowiadających za prawidłową postawę, czyli mięśni kręgosłupa i miednicy. W obecnie panującej sytuacji, gdy większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej, regularna aktywność fizyczna jest zatem niezwykle istotna.

Dlatego przewietrzmy dobrze pokój i zabierzmy się do ćwiczeń. Już 30 minut dziennie pozwoli wrócić do rzeczywistości w dużo lepszej formie!

Aleksander Fangor
dyrektor Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Współautorzy: zespół CWiFS UŚ oraz AZS UŚ | Olimpia Orządała (Sekcja Prasowa UŚ)

Zdjęcie portretowe Aleksandra Fangora
Aleksander Fangor, dyrektor Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, koordynator sekcji #aktywnośćfizyczna | #UŚwspiera. Fot. archiwum Aleksandra Fangora

return to top