Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English

Szanowni Państwo,

w tym trudnym czasie wielu naukowców na całym świecie podejmuje intensywne działania, aby jak najlepiej zbadać i poznać strukturę oraz mechanizmy działania wirusa SARS-Cov-2. Dopiero na podstawie tej wiedzy będą mogli opracować skuteczny sposób walki z niewidzialnym przeciwnikiem. To pierwszy i najtrudniejszy front walki. Wyzwaniem jest nie tylko zaprojektowanie szybkich i pewnych testów na obecność patogenu czy przygotowanie bezpiecznej dla człowieka szczepionki. Konsekwencje pandemii odczuwane są niemalże w każdej sferze naszego życia. Próbujemy zrozumieć, z czym mamy do czynienia, musimy radzić sobie z niepewnością, potrzebujemy wsparcia w organizacji zmieniającego się trybu pracy, nauki i życia rodzinnego. Najprostsze czynności wymagają dziś większej uwagi i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Wielu z nas zmierzy się lub już doświadcza negatywnych – psychologicznych, społecznych i ekonomicznych – skutków wprowadzanych ograniczeń.

W związku z tym poprosiliśmy naukowców, dydaktyków i artystów związanych z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, aby zechcieli podzielić się swoją wiedzą mogącą pomóc nam w zrozumieniu sytuacji, która nas wszystkich teraz łączy. Część z nich inicjuje badania bądź włącza się w ich realizację po to, aby zaproponować konkretne rozwiązania wspomagające służbę zdrowia, rządy i decydentów. Inni, opierając się na swojej wiedzy pogłębianej przez wiele lat naukowej pracy, wyjaśniają, radzą, podpowiadają, na co warto zwrócić uwagę, aby nie tylko przetrwać trudny czas, lecz również lepiej zrozumieć nową rzeczywistość.

W ramach akcji #UŚwspiera już teraz udostępniliśmy cykl artykułów, z których dowiedzą się Państwo między innymi, dlaczego tak długo musimy czekać na nowe leki, co trzeba jeść, aby wspomóc swój układ odpornościowy i jak poradzić sobie z emocjonalnymi wyzwaniami w czasie pandemii. Opracowywane są również kolejne artykuły, które będą na bieżąco publikowane w sekcji #pomagamyzrozumieć.

Wiedząc więcej, możemy radzić sobie lepiej z nowymi wyzwaniami, z którymi każdy z nas mierzy się teraz w domowym zaciszu.

Z wyrazami szacunku
dr Małgorzata Kłoskowicz
Sekcja Prasowa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Zdjęcie portretowe dr Małgorzaty Kłoskowicz
Dr Małgorzata Kłoskowicz, Sekcja Prasowa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, koordynator sekcji #pomagamyzrozumieć | #UŚwspiera. Fot. archiwum Małgorzaty Kłoskowicz

return to top