Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice,
niespodziewanie znaleźliśmy się w rzeczywistości, której jeszcze kilka miesięcy temu zupełnie nie wyobrażaliśmy sobie. Zmieniło się wiele, by nie powiedzieć, że niemal wszystko. Nowa sytuacja jest wyzwaniem szczególnie dla rodziców i to z kilku powodów – dla wielu z nas to nowy charakter pracy, jaką jest praca zdalna, ograniczenie mobilności fizycznej oraz równolegle konieczność niemal stałego zajmowania się dziećmi, w tym także udzielania pomocy w uczeniu się dzieciom szkolnym. Dla większości z nas życie w niepewności jutra i tego co dalej, jest ogromnym emocjonalnym obciążeniem. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z trudności, jakie niesie taka sytuacja, choć pewnie przez każdego rodzica jest ona na swój sposób przeżywana i rozwiązywana.
Mając na względzie czasem ogromne wyzwania, jakie niesie za sobą opieka nad dziećmi i organizowanie aktywności dzieciom w obecnych warunkach, pedagodzy i artyści z Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Sztuki i Nauki o Edukacji naszego uniwersytetu przygotowali materiały i wskazówki, które mamy nadzieję mogą Państwu pomóc zarówno w godzeniu obowiązków zawodowych z zajmowaniem się dziećmi, jak i w spędzaniu czasu z dziećmi poprzez ciekawe, angażujące i rozwijające aktywności.
Materiał został przygotowany przede wszystkim z myślą o tych z nas, którzy są rodzicami mniejszych dzieci, które wymagają i potrzebują organizowania im zajęć. Oczywiście może on też być użyteczny w części dla nieco starszych dzieci, które potrafią samodzielnie podejmować różne aktywności.
Znajdziecie tu Państwo opisy przykładowych aktywności, jakie można zaproponować dzieciom na różnych etapach rozwojowych. Zebraliśmy także linki do różnych ciekawych i wartościowych edukacyjnie stron internetowych zawierających interesujące propozycje kulturalne oraz popularnonaukowe dla dzieci.
Jesteśmy przekonani, że ten wyjątkowy i trudny czas może być dla naszych dzieci twórczy i rozwijający. Nie musi oznaczać dla nich nudy lub częstego wysłuchiwania upomnień, by nie przeszkadzały w pracy. Może też być to czas lepszego poznania swoich dzieci i siebie samych jako rodziców oraz refleksji i pracy nad wzajemnymi relacjami!
prof. dr hab. Ewa Jarosz
Dyrektor Instytutu Pedagogiki
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Współautorzy: dr Magdalena Christ, dr Iwona Wendreńska, dr Hewilia Hetmańczyk