„Vis Moot Team Silesia” w prestiżowym konkursie arbitrażu w Hong Kongu

09.04.2019 - 16:13 aktualizacja 05.11.2019 - 11:10
Redakcja: admin

Od 31 marca do 7 kwietnia 2019 roku studentki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego – Agata Zwolankiewicz oraz Olga Marcinkowska uczestniczyły w prestiżowym konkursie arbitrażu handlowego „The Willem C Vis (East) International Commercial Arbitration Moot” w Hong Kongu. W tegorocznej edycji wzięło udział 137 drużyn z całego świata. Tematyka dotyczyła międzynarodowego arbitrażu gospodarczego i handlowego oraz prawa handlowego, ze szczególnym uwzględnieniem Konwencji Wiedeńskiej o Umowach Międzynarodowej Sprzedaży Towarów z 1980 roku. Drużyna „Vis Moot Team Silesia”, przygotowana przez dr Małgorzatę Pohl-Michałek z Katedry Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego UŚ, była jedyną polską reprezentacją i pierwszą w szesnastoletniej historii konkursu.

Zespół z Uniwersytetu Śląskiego awansował do rund finałowych i, pokonując 105 drużyn z całego świata, znalazł się w gronie 32 najlepszych reprezentacji uczelni. W kategorii indywidualnej Agata Zwolankiewicz otrzymała wyróżnienie „Honourable Mention for Best Oral Advocate”.

Olga Marcinkowska i Agata Zwolankiewicz

Wyjazd reprezentacji „Team Silesia” WPiA UŚ był realizowany w ramach grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – „Najlepsi z najlepszych 3.0” przyznanego na realizację programu „Team Silesia East – podnoszenie wiedzy oraz kompetencji z zakresu międzynarodowego arbitrażu handlowego przez zespół studentów WPiA UŚ poprzez udział w międzynarodowych konkursach i turniejach”.

Drużyna „Vis Moot Team Silesia” brała udział również w 4. konkursach przygotowawczych, tzw. pre-mootach w Brnie, Słowenii, Londynie oraz Berlinie i zajęła I miejsce na międzynarodowym konkursie „V Brno Pre-Moot” w kategorii dla najlepszej drużyny („Best Team”). W klasyfikacji najlepszych mówców („Best Oralist”) I miejsce przypadło Agacie Zwolankiewicz. Szczegółowe informacje: www.wpia.us.edu.pl.

„Vis Moot Team Silesia” znalazł się również w gronie finalistów międzynarodowego konkursu „The 4th Fox Williams Pre-Moot in association with Charted Institute of Arbitrators” w Londynie, gdzie rywalizował z Uniwersytetem im. M. Łomonosowa w Moskwie, Uniwersytetem Berneńskim w Szwajcarii oraz Uniwersytetem w Cambridge. Szczegółowe informacje: www.wpia.us.edu.pl.

Zdjęcia z konkursu arbitrażu handlowego „The Willem C Vis (East) International Commercial Arbitration Moot” w Hong Kongu:

Agata Zwolankiewicz
Agata Zwolankiewicz otrzymała wyróżnienie
„Honourable Mention for Best Oral Advocate”

Od lewej: Magdalena Stryja, prof dr hab.Ewa Rott-Pietrzyk, dr Małgorzata Pohl-Michałek, Agata Zwolankiewicz, Olga Marcinkowska
Od lewej: Magdalena Stryja, prof dr hab.Ewa Rott-Pietrzyk,
dr Małgorzata Pohl-Michałek, Agata Zwolankiewicz, Olga Marcinkowska