Wizyta przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego w Chinach

24.11.2023 - 12:32 aktualizacja 28.11.2023 - 13:43
Redakcja: OO

Troje przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: dr hab. Adam Wojtaszek, prof. UŚ, dr hab. Ewa Gumul, prof. UŚ oraz dr Paweł Zakrajewski z Instytutu Językoznawstwa UŚ odwiedziło Uniwersytet Północnowschodni w Shenyang w Chinach. Zostali oni zaproszeni do wygłoszenia kilku wykładów gościnnych oraz referatów plenarnych na zorganizowanym przez chińską uczelnię „Language Data Research Forum”.

Wizyta przedstawicieli UŚ pozwoliła na umocnienie współpracy pomiędzy uczelniami i wyznaczenie nowych obszarów wspólnych działań, których koordynacją od wielu lat zajmuje się dr hab. Adam Wojtaszek, prof. UŚ. W czasie spotkania odnowiono umowę o podwójnym dyplomie magisterskim. Od pięciu lat ten rodzaj współpracy pozwala studentom i studentkom chińskim i polskim na uzyskanie dyplomu ukończenia obydwu uczelni partnerskich. Była to również okazja do nawiązania współpracy badawczej z chińskimi naukowcami i naukowczyniami.

Grupa delegatów UŚ uczestniczyła również w obchodach stulecia założenia Uniwersytetu Północnowschodniego. Natomiast dr hab. Adam Wojtaszek, prof. UŚ wziął udział w zorganizowanym w Chongqing III Międzynarodowym Forum na temat Współpracy Przemysłowej i Gospodarczej, podczas którego wygłosił referat plenarny dotyczący współpracy akademickiej pomiędzy polskimi i chińskimi uczelniami. Jednym z głównych organizatorów forum był Chongqing Jiaotong University. To uczelnia, z którą Uniwersytet Śląski niedawno podpisał list intencyjny o współpracy. Dzięki temu porozumieniu śląska Alma Mater otrzymuje wsparcie w zakresie nauczania języka chińskiego, głównie w jego specjalistycznych odmianach.

grupa osób

fot. archiwum prof. Adama Wojtaszka