27 kwietnia
DZIEŃ GRAFIKA
Dnia 27 kwietnia obchodzony jest Dzień grafika.
Grafika czy grafiku? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu – grafikowi- razem z drem Grzegorzem Machnikiem.
„Kartka z kalendarza” to cykl artykułów, które powstawały z okazji różnych nietypowych świąt. Autorami prezentowanych materiałów są studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.
fot. archiwum UŚ
dr GRZEGORZ MACHNIK
adiunkt, informatyka
Wiele osób spotyka się z nim w pracy, w szkole lub na uczelni. Niektórzy nawet na spacerze, a niewielu na randce. Często słyszymy o źle ułożonym grafiku. Przeważnie wiąże się to z godzinami pracy lub zajęć, które ewidentnie ktoś nam źle ułożył na grafiku.
Istnieje jeszcze jeden rodzaj grafików. Opisuje to ludzi o pewnych szczególnych zdolnościach. Nie piszę tu o zdolnościach paranormalnych, ponieważ graficy najczęściej przypominają normalnych, zwykłych ludzi. Dlatego tak trudno ich rozpoznać.
Często można jednak zauważyć źle ułożonego grafika przy pracy. Zdradza go jego dziwna pozycja, rzadko wyprostowana. Może mieć przykładowo nogi wyżej od głowy, natomiast ci bardziej doświadczeni potrafią pracować z jedną nogą założoną za głową.
27 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Grafika, a dokładnie obu ich gatunków wspomnianych wcześniej.
Oprócz tworzenia memów i jedzenia ciasteczek, tworzy różnego rodzaju światy. Nie zawsze są to wewnętrzne światy samego człowieka grafika. Czasem są to światy z książek, które grafik czyta. Smutny grafik może stworzyć wirtualne moskiewskie metro z książki „Metro 2033” lub Mordor z „Władcy Pierścieni”. Wesoły grafik stworzy za to świat Kubusia Puchatka lub Shire również z „Władcy Pierścieni”. Ponieważ pisze teraz o grafiku komputerowym wszystkie te światy są wirtualne – stworzone na komputerze i w nim też istniejące. Możemy je jednak oglądać w filmie lub grze komputerowej.
Świat to jednak dużo pracy, a graficy są przeważnie leniwi. Z tego powodu tworzą mniejsze rzeczy takie jak kamienie, króliki, samochody, a czasem nawet dziewczyny lub chłopaków. Jedynym ograniczeniem dla grafika jest jego umysł.
Sam jestem człowiekiem grafikiem i sobie to chwalę.