Chemia
studia I i II stopnia
Niestraszne Ci wyzwania? Czujesz, że laboratorium to Twoje miejsce na Ziemi? Eksperymentowanie masz we krwi? Dołącz do społeczności studentów chemii Uniwersytetu Śląskiego. Naszym atutem jest możliwość pogłębiania umiejętności w ramach rozmaitych warsztatów, a także certyfikowanych szkoleń. Studenci uczestniczą również w wizytach studyjnych i płatnych stażach u pracodawców.
Prowadzimy studia I oraz II stopnia, które oprócz poszerzania chemicznych horyzontów, umożliwiają branie udziału w projektach naukowych instytutowych zespołów badawczych.
Zapisz się na studia
Prowadzimy studia stacjonarne na kierunku chemia na dwóch stopniach:
- I stopień – studia licencjackie
6 semestrów = 3 lata - II stopień – studia magisterskie
4 semestry = 2 lata (po studiach licencjackich)
3 semestry = 1,5 roku (po studiach inżynierskich, specjalność chemia budowlana)
Chemia to studia dla tych z Was którzy chcą poznać i zrozumieć naturę i właściwości substancji z których zbudowany jest świat. Jako kierunek eksperymentalny nierozerwalnie związany jest z pracą w laboratorium chemicznym – i w nim właśnie spędzisz wiele godzin podczas zajęć zarówno obowiązkowych jak i dodatkowych.
Jeżeli lubisz eksperymentować, jesteś ambitny/ambitna, nie straszne Ci są godziny spędzone w laboratorium, zachęcamy do zainteresowania się naszą ofertą oraz studiami na kierunku chemia Uniwersytetu Śląskiego.
Czas pandemii to trudny okres również dla Was – młodzieży wkraczającej w dorosłe życie, dokonującej wyborów mających nierzadko dalekosiężne konsekwencje. Trud nauki w formie zdalnej być może zniechęcił Cię do studiowania kierunku ścisłego, może obawiasz się, że nie poradzisz sobie z przedmiotami typu fizyka, matematyka? Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom uzupełnienia wiedzy pomożemy Ci uzupełnić ewentualne braki tak, abyś w przyszłości został dobrym chemikiem, dobrą chemiczką, rozumiejącym świat oraz chcącym pomagać innym w jego zrozumieniu.
I to nie koniec zmian! W roku akademickim 2021/2022, na II stopniu studiów wprowadziliśmy kształcenie według nowego programu. Inicjując zmiany kierowaliśmy się przede wszystkim głosami Waszych kolegów i koleżanek –niebawem kończących już studia chemiczne, stojących u progu kariery zawodowej. Nasze pomysły konsultowane były także z przedsiębiorcami i przedstawicielami firm chemicznych, aby odpowiednio wyposażyć Was w wiedzę i umiejętności, które są niezbędne do pracy w zawodzie chemika
A co jeśli nie interesuje Cię praca w konwencjonalnych laboratoriach? Bez obaw! Przygotujemy Cię również do prowadzenia działalności naukowej. Już w pierwszym semestrze studiów będziesz mógł realizować projekty naukowe w zespołach badawczych Instytutu Chemii. Na drugim stopniu, kierując się własnymi zainteresowaniami i planami na przyszłość, będziesz mógł poszerzyć swoją wiedzę wybierając jedną z siedmiu proponowanych specjalizacji. Atutem tego kierunku jest możliwość dokształcenia się w ramach dodatkowych warsztatów, szkoleń, wizyt studyjnych czy płatnych staży. Oferta zajęć dodatkowych obejmuje również certyfikowane szkolenia prowadzone przez jednostki certyfikujące.
I stopień
Na studiach I stopnia nie proponujemy specjalności. Wynika to z charakteru studiów podczas których kładziemy nacisk na wykształcenie wśród studentów praktycznych umiejętności niezbędnych w pracy chemika analityka, syntetyka czy też w branżach przemysłu chemicznego, farmaceutycznego. Natomiast oferowana pula przedmiotów do wyboru pozwoli rozwinąć Twoje indywidualne zainteresowania. Wyboru modułów zajęć dokonasz na trzecim roku studiów z następującej oferty:
- chemia leków,
- chemia organiczna i biologiczna,
- chemia nieorganiczna i strukturalna,
- chemia fizyczna z elektrochemią,
oraz:
- analityka chemiczna,
- chemia obliczeniowa,
- chemia polimerów i materiałów ceramicznych,
- chemia materiałów luminescencyjnych.
II stopień
Po ukończeniu studiów chemicznych I stopnia – jeżeli zdecydujesz się na kontynuowanie kształcenia będziesz mógł wybrać interesującą Cię specjalizację – jedną z siedmiu propozycji, spośród których wszystkie są ściśle związane z tematyką badawczą realizowaną w Instytucie chemii. W naszej ofercie specjalizacyjnej znajdują się:
- analityka chemiczna,
- chemia biomedyczna,
- chemia sądowa,
- fizykochemia faz skondensowanych,
- nowoczesne materiały dla innowacyjnych technologii,
- synteza i fizykochemia związków organicznych i nieorganicznych,
- teoretyczne metody w chemii.
Dodatkowe informacje nt. modułów specjalizacyjnych znajdziesz na stronie: https://cutt.ly/Specjalizacje
Na II stopniu studiów, dla absolwentów studiów inżynierskich oferujemy specjalność chemia budowlana, która łączy wiedzę z zakresu nauk chemicznych i inżynierii materiałowej oraz analityki technicznej i przemysłowej. Studiując na tej specjalności poznasz metody modyfikacji funkcjonalnych materiałów ceramicznych, polimerowych, metalicznych i kompozytowych stosowanych w przemyśle budowlanym. Przekażemy Ci wiedzę na temat metod ochrony materiałów budowlanych przed korozją oraz sposobów recyklingu wyrobów gotowych. Będziesz potrafił projektować i dobierać materiały do różnych zastosowań oraz posiadał wiedzę w zakresie metod ich badania. Poznasz podstawowe problemy związane z ochroną środowiska i będziesz potrafił kierować się w swoich działaniach zasadą zrównoważonego rozwoju.
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych powstał w 2019 roku w wyniku reformy Szkolnictwa Wyższego. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom stawianym absolwentom kierunków studiów ścisłych w XXI wieku połączyliśmy doświadczenie i wiedzę zdobytą przez wiele lat przez pracowników i studentów dwóch wydziałów: Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii oraz Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach. Wynikiem tej reformy jest również dostosowanie naszej oferty studiów na kierunku chemia na którym będziesz miał możliwość poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności nie tylko pod okiem chemików.
Oferujemy studia I i II stopnia na kierunku chemia, po których będziesz mógł także kontynuować kształcenie w szkole doktorskiej.
- Modernizując program kształcenia współpracowaliśmy z przedstawicielami firm chemicznych, studentami oraz absolwentami biorąc pod uwagę bieżącą sytuację na rynku pracy oraz bazując na najlepszych polskich i europejskich wzorcach.
- Oprócz typowych rodzajów zajęć (wykład, ćwiczenia), prowadzone są również zajęcia warsztatowe czy też tutoring.
- Nauczyciele to wykwalifikowana kadra posiadająca wybitny dorobek naukowy oraz doświadczenie dydaktyczne.
- Zajęcia prowadzone przede wszystkim metodą „learning-by-doing”.
- Zajęcia laboratoryjne prowadzone metodą eksperymentu.
- 30 % godzin zajęć do wyboru pod kątem indywidualnych zainteresowań.
- Kształcenie ściśle powiązane z badaniami naukowymi realizowanymi przez pracowników Instytutu Chemii.
- Najzdolniejsi studenci już od pierwszego roku realizują indywidualne projekty badawcze pod kierunkiem nauczyciela akademickiego również w międzynarodowych zespołach.
- W ramach koła naukowego istnieje możliwość realizacji badań naukowych oraz prezentacji wyników swojej pracy na konferencjach naukowych.
- Praktyczne kształcenie studentów wzmocnione możliwością realizacji praktyk zawodowych w firmach i instytucjach o profilu chemicznym.
- Możliwość uczestniczenia w dodatkowych, bezpłatnych zajęciach podnoszących kompetencje społeczne i specjalistyczne, tj.: warsztaty, szkolenia certyfikowane, wizyty studyjne u pracodawców oraz zajęcia specjalistyczne u pracodawców.
- w zeszłych latach nasi studenci odbywali studia i praktyki w uczelni partnerskich w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czechach, Rumunii, Włoszech i Francji.
- Wyjątkowi ludzie z wybitnym potencjałem naukowo-dydaktycznym.
- Przyjazna atmosfera.
- Uczymy praktycznych umiejętności nie zapominając o wadze wiedzy teoretycznej.
- Ścisła współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
- Kameralne warunki prowadzenia zajęć.
- Nowoczesne formy kształcenia w programie studiów.
- Nowoczesna infrastruktura dydaktyczna.
- Umiędzynarodowienie procesu kształcenia.
Jako student kierunku chemia przede wszystkim będziesz uczył się chemii, ale też:
na I stopniu:
- pogłębisz wiedzę z matematyki, fizyki, biologii, biochemii – bez podstaw tych dyscyplin nie zrozumiesz dokładnie praw rządzących w świecie chemii,
- opanujesz język angielski na dwuletnim kursie języka angielskiego,
- będziesz mógł uczestniczyć w zajęciach z głównych dziedzin chemii prowadzonych w języku angielskim (dla chętnych),
- będziesz miał do wyboru zajęcia z nauk humanistycznych i społecznych,
- zdobędziesz niezbędną wiedzę oraz nauczysz się specyficznej pracy w laboratorium chemicznym podczas prawie 1000 godzin zajęć praktycznych jakie spędzisz w laboratoriach chemicznych,
- na trzecim roku studiów sam wybierzesz moduły zajęć, które Cię interesują i w ramach tych modułów będziesz rozwijał swoje pasje naukowe,
- również na trzecim roku sam wybierzesz zespół naukowy, w którym zrealizujesz swoją prawdopodobnie pierwszą pracę naukową, czyli pracę licencjacką,
na II stopniu
- poznasz metody analizy danych chemicznych, dowiesz się dlaczego ważne jest mądre planowanie i optymalizacja eksperymentu,
- podszlifujesz język angielski na zajęciach specjalistycznych Scientific English prowadzonych m.in. przez native speakera,
- będziesz miał również do wyboru zajęcia z nauk humanistycznych i społecznych,
- na pierwszym roku studiów sam wybierzesz specjalizację, która Cię interesuje i w ramach tych zajęć będziesz rozwijał/rozwijała swoje pasje naukowe,
- również na pierwszym roku sam wybierzesz zespół naukowy, w którym zrealizujesz swoją pracę dyplomową,
- jeżeli wybierzesz specjalność chemia budowlana poznasz praktyczne zastosowanie chemii w przemyśle budowlanym,
a po godzinach:
- będziesz mógł rozwijać swoje pasje naukowe w kole naukowym „AquaRegia”,
- możesz uczestniczyć w zawodach i konkursach (np. wyróżnienie specjalne DuPont),
- spędzisz miło czas ze znajomymi w centrum Katowic lub w zaciszu akademików w Katowicach-Ligocie.
- Chemii – zarówno podstaw teoretycznych, jak i umiejętności praktycznych.
- Posługiwania się narzędziami informatycznymi dla chemików.
- Profesjonalnego planowania i organizowania pracy w laboratorium chemicznym.
- Pracy badawczej nastawionej na rozwiązywanie problemów.
Po drugim roku studiów będziesz musiał zrealizować 120 godzin praktyk w firmach o profilu chemicznym. Firmę wybierzesz sobie sam lub skorzystasz z bazy firm współpracujących z nami w kształceniu studentów.
Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego pomoże Ci zorganizować praktykę, zaplanować karierę.
Możesz wziąć udział w dodatkowych płatnych stażach 1 i 3 miesięcznych w wybranych firmach, a także w w ramach niektórych projektów realizowanych na Uczelni.
Odwiedź nas w Chorzowie
Odwiedź nas w Katowicach
- Zdecydowana większość absolwentów kontynuuje kształcenie na drugim stopniu studiów, a także na studiach doktoranckich.
- Planują i wykonują syntezy związków chemicznych pracując w laboratoriach chemicznych jako chemicy-syntetycy.
- Wykonują analizy próbek pracując na stanowisku chemika-analityka.
- Wykonują analizy chemiczne i fizykochemiczne nowych substancji lub form leków pracując w firmach farmaceutycznych.
- Zakładają własne firmy.
Jeżeli jesteś ambitny, nie boisz się wyzwań, lubisz nauki ścisłe, nie boisz się spędzać długich godzin w laboratorium chemicznym zapraszamy Cię do studiowania na naszym kierunku.
dr Czoik Rozalia / dr Szpikowska-Sroka Barbara – sekretarze komisji rekrutacyjnej
mgr Katarzyna Kulasa – dziekanat (studia stacjonarne)
Jak zacząć?
- Zapoznaj się z opisem kierunku i kryteriami kwalifikacji na studia.
- Załóż konto i zarejestruj się w systemie IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów).
- Po zakwalifikowaniu na studia wydrukuj wskazane w systemie IRK dokumenty i złóż je w Dziekanacie Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych w Katowicach ul. Bankowa 14, P221
Zapraszamy!