Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Warsztaty dla uczniów „Bliżej nauki”

Celem głównym warsztatów jest zaznajomienie uczestników z warsztatem pracy naukowca oraz wzrost ich wiedzy o aktualnych trendach badawczych w naukach ścisłych, technicznych i przyrodniczych.

Warsztaty dedykowane są uczniom wszystkich klas, wszystkich typów szkół średnich. 

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Warsztaty odbywać się będą w soboty, od godziny 9:00 do godziny 14:00.

Zajęcia prowadzone będą w laboratoriach i pracowniach znajdujących się na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, przy ul. 75 Pułku Piechoty 1A w Chorzowie (dojazd własny!). 

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję w praktyce przekonać się, na czym polega praca naukowca, osobiście przeprowadzą proste eksperymenty naukowe z wykorzystaniem odczynników, pomocy dydaktycznych, sprzętu laboratoryjnego i sprzętu komputerowego.

Warsztaty prowadzone będą przez wykwalifikowanych wykładowców, dydaktyków z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych oraz Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego oraz specjalistów ze współpracujących jednostek naukowych i dydaktycznych. Wykładowcy wprowadzą słuchaczy w świat nauki i nowoczesnych technologii. Zakres materiału będzie odwoływał się do podstawy programowej szkół średnich w danej dziedzinie jak i zawierał treści znacznie rozszerzające wiedzę uczestników.

Rekrutacja do projektu odbywa się zgodnie z Regulaminem rekrutacji stanowiącym Załącznik do Zarządzenia nr 147 Rektora Uniwersytetu Śląskiego.

Uczestnikiem projektu może zostać każdy uczeń szkoły średniej, który zainteresowany jest rozwijaniem i wzbogacaniem swojej wiedzy w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych. Każdy, kto szuka swojej naukowej ścieżki i pragnie przeżyć inspirujące przygody w świecie nauki.

Rekrutacja do projektu prowadzona będzie poprzez formularze zgłoszeniowe.

  • Formularz zgłoszeniowy na blok nauk ścisłych i technicznych aktywny będzie od 23 października 2023 roku do 26 listopada 2023 lub do wyczerpania miejsc.

https://formularze.us.edu.pl/form/index/4404

  • Formularz zgłoszeniowy na blok zajęć chemicznych aktywny będzie od 23 października 2023 roku do 26 listopada 2023 lub do wyczerpania miejsc.

https://formularze.us.edu.pl/form/index/4405

  • Formularz zgłoszeniowy na blok zajęć przyrodniczych aktywny będzie od 23 października 2023 roku do 26 listopada 2023 lub do wyczerpania miejsc.

https://formularze.us.edu.pl/form/index/4406

  • Formularz zgłoszeniowy na blok zajęć przyrodniczych aktywny będzie od 23 października 2023 roku do 26 listopada 2023 lub do wyczerpania miejsc.

https://formularze.us.edu.pl/form/index/4407

 

Zgłoszenia uczestnika dokonują rodzice lub prawni opiekunowie ucznia!

Jeśli uczeń jest pełnoletni może samodzielnie dokonać zgłoszenia do projektu.

Osoby chętne do udziału w kilku blokach tematycznych wypełniają właściwą liczbę  odpowiednich formularzy zgłoszeniowych.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.

 W przypadku dużej liczby zgłoszeń organizator zastrzega sobie możliwość przeprowadzenia drugiego etapu rekrutacji opisanego w regulaminie.

Na zakończenie edycji warsztatów uczestnicy wezmą udział w wykładzie popularnonaukowym.

Każdy uczestnik otrzyma certyfikat uczestnictwa w projekcie oraz suplement w zakresie warsztatów, w których brał udział.

Uczestnicy mają możliwość brania udziału również w innych zajęciach oferowanych w ramach projektu „Z Nauką za pan brat” poprzez osobną rekrutację/rejestrację, to jest w:

  1. czerwcowych warsztatach plenerowych – niezależna rekrutacja i rejestracja poprzez logowanie na zajęcia – 5 godzin lekcyjnych, udział bezpłatny;
  2. programie tutoringowym (niezależna rekrutacja, 25 godzin lekcyjnych, udział bezpłatny); Wybrany zostanie temat badawczy, nad którym następnie uczestnicy będą pracować pod okiem tutora – naukowca; Podsumowaniem pracy badawczej będzie sesja posterowa, podczas której uczestnicy zaprezentują wyniki swoich projektów.

Projekt dofinansowano z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

return to top