Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Interdyscyplinarne wykłady dla szkół „NAUKA WOKÓŁ NAS”

Celem głównym interdyscyplinarnych wykładów dla szkół Nauka wokół nas jest nabycie wiedzy ich uczestników na temat aktualnych trendów badawczych i osiągnięć w naukach ścisłych i przyrodniczych oraz możliwościach ich wykorzystania w życiu codziennym.

Cykl interdyscyplinarnych wykładów popularyzujących naukę adresowany do uczniów szkół podstawowych (klasy 1-8) oraz średnich, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych i zafascynowanych eksperymentami, które stanowią podstawę współczesnej nauki.

Wykłady poprzez proste eksperymenty wprowadzą uczniów w świat badań prowadzonych przez naukowców. Wykłady współprowadzone będą przez zespoły wykwalifikowanych wykładowców, dydaktyków z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych. Forma dialogu między wykładowcami i uczestnikami, pozwoli na wejście w interakcję z widownią i wspólne wykonywanie eksperymentów. Ochotnicy będą mogli samodzielnie wykonać przygotowane eksperymenty i zademonstrować je widowni. Wszystkie doświadczenia wykonywane będą pod opieką i z pomocą wykładowców, w zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Wszystkie eksperymenty będą omawiane i tłumaczone w sposób przystępny i obrazowy.

Zakres materiału będzie zawierał elementy związane z podstawą programową jak i treści rozszerzające wiedzę uczestników, przekaz będzie dopasowany do wieku i wiedzy odbiorcy.

NAUKA WOKÓŁ NAS

Wykłady dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz wszystkich chętnych odbywać się będą w salach audytoryjnych budynku:

Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych, przy ulicy 75 Pułku Piechoty 1A w Chorzowie

od poniedziałku do piątku

od 11 września do 29 września 2023 roku.

Seans I   od 9:00 do 11:05

Seans II  od 11:40 do 13:45

Każdy seans obejmuje trzy odrębne wykłady o tematyce określonej w programie.

Koszt udziału w cyklu wykładów to 15 zł od uczestnika, dla nauczycieli – wstęp wolny. Opłata uprawnia do wstępu na trzy wykłady.

Rezerwację terminów uczestnictwa w wykładach można dokonać za pomocą formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie: 

Link do rejestracji

Uczniowie będą zapisywani w grupach wiekowych: klasy I-III SP, IV-VI SP, VII – VIII SP oraz szkoły średnie, tak aby język wykładów i zakres materiału wykładowcy mogli dopasować odbiorcy.

W czwartki: 14, 21 i 28 września 2023 w szczególności zapraszamy uczniów klas 1-3  oraz 4-6 szkół podstawowych.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację. 

PROGRAM WYKŁADÓW 2023

Poruszająca elektryczność

Poruszająca elektryczność

Już w starożytności ludzi fascynowała elektryczność. Kolorowe wyładowania na końcówkach masztów statków, czy wyładowania atmosferyczne uważane były za magiczny ogień z nieba,  były atutami bogów i przez długi czas stanowiły zagadkę dla ludzkości.

Z biegiem czasu i wraz z rozwojem nauki udało się wyjaśnić to co było niezrozumiałe. Dzięki elektryczności udało się rozjaśnić ciemność i poruszyć maszyny, a w obecnych czasach nie wyobrażamy sobie życie bez niej.

Podczas wykładu dowiecie się w jaki sposób elektryczność zmieniła życie człowieka, zobaczycie wiele elektryzujących doświadczeń, a przez Wasze ciała przepłynie prąd. Poruszająca elektryczność pobudzi nawet najbardziej opornych.

Ogień – magia, chemia i alchemia

Ogień – magia, chemia i alchemia

Ogień zjawisko fascynujące od zarania dziejów.  Równie potrzebny  do życia, co niebezpieczny.

Co ciekawego mogą znaleźć chemicy w strzelających płomieniach ogniska, co jest potrzebne, żeby wskrzesić płomień, jak zmienić jego kolor? Czym można ogień gasić?

Na te i inne pytania będziemy próbowali znaleźć odpowiedź na naszym wykładzie ilustrowanym  gorącymi (dosłownie) doświadczeniami.

Odkrywanie zaskakujących faktów w codziennych materiałach

Odkrywanie zaskakujących faktów w codziennych materiałach

Podczas zajęć odkryjemy na nowo materiały naturalne i inżynierskie, które spotykamy w codziennym życiu. Przez przykłady i eksperymenty zgłębimy ich właściwości i dowiemy się, jakie niesamowite zjawiska fizyczne i chemiczne kryją się w poszczególnych materiałach.

Z wykorzystaniem ciekawostek i artykułów naukowych pokażemy, jak inspirujące mogą być z pozoru prozaiczne przedmioty w naszym otoczeniu.

Projekt dofinansowano z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

return to top