Wyniki „Sprawdzianu z polskiego” 2023

17.08.2023 - 12:39 aktualizacja 28.08.2023 - 12:10
Redakcja: OO

Kolejna edycja „Sprawdzianu z polskiego” odbyła się 15 sierpnia 2023 roku w Cieszynie podczas 33. letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej. Do ortograficznego testu przystąpiło prawie 200 osób z całego świata.

Zwyciężczynią dyktanda została Ana Todorović z Serbii, która otrzymała tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego.

Tytuły wicemistrzowskie zdobyły:

• Michaela Timofeeva z Bułgarii – I Cudzoziemski Wicemistrz Języka Polskiego,
  • Sara Pappalardo z Włoch – II Cudzoziemski Wicemistrz Języka Polskiego,
  • Iryna Kapushchak z Ukrainy – II Cudzoziemski Wicemistrz Języka Polskiego.

Jury przyznało również nagrody „5+” dla osób, które w poszczególnych grupach lektorskich najlepiej napisały tegoroczne dyktando. Wyróżnieni zostali:

• Ya-Yu Lee,
  • Grace Gunawan,
  • Molly Papps,
  • Anita Ilić,
  • Shiori Hosaka,
  • Clara Hintze,
  • Noemi Parolin,
  • João Antonio Fabrini Lobo da Silva,
  • Maryna Ivanova,
  • Kristýna Křapková,
  • Veronika Lisjak,
  • Daniela Dimitrova,
  • Tina Zavrtnik,
  • Olesya Nakhlik.

Z kolei tytuł Orzełka Polskiej Ortografii otrzymała Nina Makukha, a tytuł Orła – Uliana Levko.

„Sprawdzian z polskiego” organizowany jest od 1998 roku przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestnikami konkursu ortograficznego są cudzoziemcy, których zadaniem jest napisanie dyktanda. Główną nagrodą jest możliwość bezpłatnego uczestnictwa w kolejnej letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie.

Tekst tegorocznego dyktanda dostępny jest na stronie Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.

laureatki „Sprawdzianu z polskiego” 2023

Laureatki „Sprawdzianu z polskiego” 2023 | mat. Szkoła Języka i Kultury Polskiej