Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zbadajmy wspólnie wodę! Warsztaty edukacyjne w ramach citizen science na Śląsku

30.07.2024 - 14:17 aktualizacja 06.08.2024 - 11:11
Redakcja: JW

Rozpoczynamy działania realizowane metodą citizen science! W ramach projektu „Responsible water recreation (REC)”, który angażuje społeczność w gromadzenie danych o zbiornikach wodnych i ich otoczeniu, odbędą się badania i pomiary połączone  z warsztatami dla najmłodszych.

Projekty nauki obywatelskiej realizowane przez śląskie uczelnie w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 mają realnie włączyć osoby spoza środowisk akademickich do świata nauki w aktywnym i sprawczym rozumieniu oraz dla obopólnych korzyści. Inicjatywa stworzona przez prof. Iwonę Jelonek z Uniwersytetu Śląskiego wpisuje się w działania na rzecz wypracowywania nowych, kreatywnych i przede wszystkim trafnych metod radzenia sobie z problemami dotyczącymi wody.

Założeniem projektu „Responsible water recreation (REC)” jest identyfikacja kąpielisk, bieżąca ocena jakości ich wody oraz powietrza w obrębie miejsc do wypoczynku, wskazanie zanieczyszczeń plaży oraz rekomendacja atrakcji towarzyszących wypoczynkowi nad wodą. W tym celu organizowane są badania doświadczalne połączone z pomiarami powietrza, pomiarami georadarowymi oraz warsztatami dla dzieci. 

Pierwsze takie spotkanie odbędzie się w piątek 2 sierpnia w katowickim Parku Leśnym na Kąpielisku w Dolinie Trzech Stawów (dokładna lokalizacja). Plan wydarzenia przedstawia się następująco:

  • 12.00–15.00 – rozpoczęcie warsztatów edukacyjnych: wyklejanki „łódeczki na wodzie” (prowadzenie: prof. Iwona Jelonek wraz z zespołem);
  • 12.00–13.00 – badania doświadczalne: bieżące pomiary jakości powietrza w obrębie miejsc do wypoczynku i rekreacji (prowadzenie: dr Zbigniew Jelonek);
  • 13.00–14.00 – badania doświadczalne: identyfikacja parametrów wody (prowadzenie: prof. Dominika Dąbrowska);
  • 14.00–15.00 – badania doświadczalne: pomiary georadarowe plaży (prowadzenie: mgr Dmytro Khomenko);
  • 15.00 – warsztaty terenowe: płukanie piasku plażowego w poszukiwaniu skarbów (prowadzenie: prof. Iwona Jelonek, mgr inż. Patrycja Skoneczna);
  • 16.30 – zakończenie warsztatów.

Podziel się swoją opinią!

Przez cały czas trwania wydarzenia prowadzone będą ankiety, których celem jest ocena jakości i dostępności usług turystycznych na kąpielisku Trzy Stawy w Katowicach. Pozyskane informacje m.in. na temat jakości plaży oraz dostępu do pozostałej infrastruktury posłużą jako opinia, jak przygotowane jest kąpielisko do sezonu letniego. Organizatorom zależy również na zebraniu informacji, jak często odwiedzane są kąpieliska niestrzeżone na terenie województwa śląskiego.

Osoby uczestniczące w ankiecie mają zapewnioną pełną anonimowość i poufność. Zebrane dane będą używane wyłącznie do celów badawczych. Wypełnienie ankiety zajmie ok. dwóch minut. Kwestionariusz dostępny jest pod linkiem.

Już teraz zachęcamy do udziału w kolejnych spotkaniach warsztatowo-badawczych, które odbędą się 9 i 16 sierpnia na terenie katowickich obiektów rekreacyjnych, a także śledzenia postępów w projekcie. Efektem podjętych prac stanie się baza danych obejmująca miejsca rekreacji oraz raport o ich stanie. Jako zwieńczenie działań przewidziane są dwie publikacje popularnonaukowe, rekomendacje dla zarządców kąpielisk oraz konferencja podsumowująca.

Więcej informacji o działaniach realizowanych metodą citizen science na Śląsku wokół zagadnień związanych z wodą można znaleźć na stronie Uniwersytetu Śląskiego.

Górski potok

return to top