Photo by Prof. Rafał Milach in the Museum of Modern Art in Warsaw

20.04.2021 - 12:09 aktualizacja 02.05.2021 - 20:50
Redakcja: OO

Odbitka zdjęcia „Stop Calling Me Murzyn” dr. hab. Rafała Milacha, prof. UŚ, wykładowcy Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, trafiła do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Fotografia ukazuje dziesięcioletnią aktywistkę Biankę Nwolisę z banerem „Stop Calling Me Murzyn”. Zdjęcie zostało wykonane w czerwcu 2020 roku podczas protestu pod ambasadą USA przeciwko brutalności policji wobec afroamerykańskich społeczności, do którego impulsem była śmierć Georga Floyda. Fotografia wywołała burzliwą dyskusję zarówno w mediach tradycyjnych, jak i społecznościowych. Przyczyniła się również do debaty wśród językoznawców, której efektem było zatwierdzenie przez Radę Języka Polskiego opinii jej członka, profesora Marka Łazińskiego, zalecającego, by słowa „Murzyn” nie używać inaczej „niż na prawach historycznego cytatu”, ponieważ „w języku polskim obrosło wyjątkowo silną frazeologią obraźliwą”.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie prezentuje dorobek i przemiany w sztuce polskiej XX i XXI wieku w kontekście międzynarodowym, przedstawia znaczące zjawiska z dziedziny sztuk wizualnych, filmu, teatru i muzyki, a także prowadzi działalność edukacyjno-badawczą.

„Stop Calling Me Murzyn” to już trzecia fotografia autorstwa prof. Rafała Milacha, która znajduje się w kolekcji tej prestiżowej instytucji kultury – obok zdjęć z cyklu „Muzeum” (2016) oraz z cyklu „Archiwum protestów publicznych” (2016–2018).

dziewczyna z transparentem Stop Calling Me Murzyn

Fot. prof. Rafał Milach