prof. dr hab. Michał Daszykowski, prorektor ds. nauki i finansów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach | fot. Julia Agnieszka Szymala
Szanowni Państwo,
Uniwersytet Śląski w Katowicach rozpoczął realizację programu „Inicjatywa Doskonałości Badawczej” (IDB), który ściśle wpisuje się w strategiczne działania naszej Alma Mater, ukierunkowane na transformację Uniwersytetu w uczelnię badawczą.
Wzrost jakości badań naukowych i kształcenia, dorównujący najlepszym uniwersytetom krajowym i bardzo dobrym uniwersytetom europejskim, wymaga podjęcia konkretnych działań na rzecz wzmocnienia potencjału badawczego całej wspólnoty uczelni.
Z tego powodu opracowaliśmy założenia programu, którego beneficjentami będą ci z Państwa, którzy zechcą podjąć nowe wyzwania i swoimi aktywnościami przyczynią się do budowania doskonałości badawczej Uniwersytetu.
Jednostką administracji ogólnouczelnianej koordynującą Inicjatywę jest Dział Nauki, do którego można kierować pytania i propozycje dotyczące programu. Zachęcamy również do śledzenia na bieżąco informacji na jego temat dostępnych w serwisie uczelni pod adresem: www.us.edu.pl/inicjatywadoskonalosci.
Jesteśmy przekonani, że dzięki podejmowanym w ramach programu działaniom, nasza wspólnota będzie systematycznie wzmacniać pozycję badawczą uczelni na arenie międzynarodowej, a także zaznaczy swą obecność wszędzie tam, gdzie interdyscyplinarny potencjał naukowy Uniwersytetu jest potrzebny.
Inicjatywa Doskonałości Badawczej nie jest jedynym przedsięwzięciem, które realizujemy z myślą o umacnianiu potencjału badawczego naszej Alma Mater. Obecnie prowadzimy wiele komplementarnych działań o charakterze strukturalnym i projektowym. Do tych pierwszych należy zaliczyć przede wszystkim:
- uwolnienie potencjału badawczego poprzez stworzenie warunków do swobodnego zrzeszania się naukowców w grupach badawczych,
- powoływanie centrów badawczych koncentrujących unikalny potencjał badawczy umożliwiający podejmowanie przełomowych wyzwań,
- usprawnienie i harmonizację procesu zarządzania i finansowania badań,
- zmianę sposobu administrowania i finansowania dużej infrastruktury badawczej oraz zmianę struktury pionu nauki i pionu kształcenia,
- w pełni otwartą rekrutację pracowników uwzględniającą zasady wynikające z europejskiej polityki na rzecz zwiększania atrakcyjności warunków pracy i rozwoju kariery naukowców w Europie (HRS4R),
- transparentny system oceny pracowników.
Jednocześnie działania projektowe ukierunkowane są na rozwój kluczowych kompetencji kadry, umiędzynarodowienie dydaktyki i badań poprzez współpracę z uczelniami zrzeszonymi w sieci „Transform 4 Europe” oraz wzrost mobilności w ramach programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Komplementarnym narzędziem wzmacniania doskonałości badawczej są środki subwencyjne przeznaczane na działania projakościowe. W październiku 2020 r. został przedstawiony nowy regulamin dotyczący programu projakościowego służącego wzmacnianiu i promowaniu wysokiej jakości badań prowadzonych przez pracowników naszej wspólnoty.
Serdecznie zapraszamy Państwa do podjęcia wyzwania wskazanego na wstępie niniejszego listu i tym samym do aktywnego włączenia się w działania realizowane na rzecz rozwoju Państwa potencjału badawczego oraz przekształcenia Uniwersytetu Śląskiego w uczelnię badawczą o międzynarodowym znaczeniu i prestiżu.
Z wyrazami szacunku
Michał Daszykowski
z zespołem IDB
Warto wiedzieć
Uniwersytet Śląski w Katowicach ma status uniwersytetu europejskiego. Wspólnie z sześcioma innymi uczelniami tworzy sieć pn. „Transform4Europe – T4E: The European University for Knowledge Entrepreneurs”.
Celem konsorcjum jest rozwijanie współpracy, dzięki której zrzeszone uczelnie będą kształcić młodych ludzi nie bojących się stanąć twarzą w twarz z najważniejszymi cywilizacyjnymi wyzwaniami. Ma temu służyć stworzenie wspólnego europejskiego kampusu pozwalającego m.in. tworzyć interdyscyplinarne kierunki i międzynarodowe zespoły badawcze, a także wspierającego mobilność i wielojęzyczność pracowników, doktorantów i studentów.
O inicjatywie można przeczytać m.in. w rozmowie z kierownik projektu T4E dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, prof. UŚ. pt. „Trzeba się polubić i zrozumieć różne kultury pracy”.
Uniwersytet europejski T4E, wraz z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, tworzą:
Sofiiski Universitet Sveti Kliment Ohridski (Bułgaria)
przejdź do strony uczelni (w języku angielskim)
HR Excellence in Research – to wyróżnienie przyznawane przez Komisję Europejską, które Uniwersytet Śląski w Katowicach otrzymał w 2017 roku. Uczelnia znalazła się w elitarnym gronie instytucji zapewniających badaczom najlepsze warunki pracy i rozwoju, w tym: przejrzysty proces rekrutacji, stabilność zatrudnienia oraz możliwości rozwoju zawodowego na wszystkich etapach kariery.
Śląska Alma Mater podejmuje konkretne działania mające przyczynić się do wzrostu jakości badań naukowych i kształcenia, a także wzmocnienia potencjału badawczego wspólnoty uczelni. Działania te wynikają między innymi z zaleceń Europejskiej Karty i Kodeksu Naukowca w ramach HR Strategy for Researchers (EN) i z jednej strony przyczyniają się do poprawy warunków pracy, sprzyjających zaangażowaniu w badania już zatrudnionych w uniwersytecie naukowców, z drugiej – wzmacniają atrakcyjność uczelni jako przyszłego pracodawcy dla nowych badaczy.
Powiązane strony:
Europejska Karta Naukowca na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach