Nowe technologie coraz bardziej wnikają w naszą codzienność. Coraz szerzej obecne są w edukacji, biznesie, administracji lub socjologii. Stanowią również rosnące wyzwanie w kwestiach związanych z prawem, społeczeństwem, polityką, a nawet psychologią. Powyższe zagadnienia były tematem tegorocznego Cybersec Forum 2022, który miał miejsce w Katowicach 17 i 18 maja. W trakcie wydarzenia ogłoszono również program studiów Cyber Science.
Podczas jednego z większych międzynarodowych wydarzeń dotyczących cyberbezpieczeństwa szczególną uwagę poświęcono obronie militarnej oraz infrastrukturze cywilnej. W konferencji wziął udział m.in. dr hab. Dariusz Szostek, prof. UŚ z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz Śląskiego Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE.
Naukowiec wygłosił wykład dotyczący przygotowywanych w Unii Europejskiej zmian w zakresie cyberbezpieczeństwa. W trakcie wystąpienia profesor opowiedział również o nowej ścieżce edukacyjnej realizowanej wspólnie przez śląskie uczelnie NASK i instytucje wchodzące w skład konsorcjum CYBER SCIENCE, a których celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych polskiego społeczeństwa. W Cybersec uczestniczyli też współtworzący Centrum CYBER SCIENCE dr hab. inż. Paweł Kasprowski, prof. PŚ i dr Adrian Kapczyński z Politechniki Śląskiej oraz mec. Maciej Groń (NASK).
Studia Cyber Science
Podyplomowe dwukierunkowe studia Cyber Science zostaną zainaugurowane w październiku 2022 roku. Specjaliści z zakresu nowych technologii przybliżą słuchaczom wiedzę (prawną, technologiczną i ekonomiczną) na temat m.in.:
- zarządzania cyberbezpieczeństwem,
- tokenizacji,
- automatyzacji procesów,
- sztucznej inteligencji,
- blockchain, smart contract.
Studia Cyber Science obejmują dwa moduły:
- Tokenizacja i automatyzacja procesów w gospodarce cyfrowej. Aspekty prawne, techniczne i zarządcze;
- Zarządzanie cyberbezpieczeństwem.
W programie studiów nacisk położony zostanie na interdyscyplinarność. Realizowany materiał będzie wykorzystywał wiedzę nie tylko z zakresu nowoczesnych technologii, ale również z dziedzin, z którymi te wyraźnie się przenikają: prawo, psychologia, zarządzanie, socjologia i inne.
Ścieżka edukacyjna Cyber Science adresowana jest nie tylko do osób ściśle związanych z branżą informatyczną i cyfrową, ale także prawników, pracowników administracji, zarządzających wdrożeniami IT itd. W założeniach centrum znajduje się bowiem ogólne podniesienie kompetencji cyfrowych polskiego społeczeństwa, zwłaszcza młodych specjalistów, wkraczających dopiero na rynek pracy.
Zajęcia odbywające się w ramach ścieżki edukacyjnej będą prowadzone w formie hybrydowej. Mogą zatem w nich uczestniczyć słuchacze z całej Polski. Oznacza to, że podczas dwóch semestrów studiów Cyber Science, ćwiczenia i warsztaty będą realizowane nowoczesną metodą VOD w formie online w weekendy. Natomiast część spotkań odbywać będzie się w formie stacjonarnej – wykładowcy poprowadzą je na uczelniach wchodzących w skład konsorcjum oraz w siedzibach pozostałych partnerów.
Wszystkie wykłady zostaną udostępnione studiującym osobom na dwa tygodnie przed zjazdem, z możliwością ich wielokrotnego odsłuchiwania. Na podstawie pracy zaliczeniowej przygotowanej w zespole, w trakcie trwającego trzy dni Hackatonu, uczestnikom zostaną wręczone dyplomy, a absolwentom Zarządzania cyberbezpieczeństwem – certyfikaty Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Więcej szczegółów na tematu studiów Cyber Science znajduje się na stronie centrum.
Centrum CYBER SCIENCE
Utworzone pod koniec ubiegłego roku Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE, to konsorcjum naukowo-dydaktyczne, w którego skład – obok Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – wchodzą również: Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy NASK.
Centrum rozwija się dynamiczne, nawiązując współpracę z kolejnymi podmiotami. 11 maja 2022 roku została podpisana umowa ze Związkiem Cyfrowej Polski, tego samego dnia sfinalizowano porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Śląskim w Katowicach a Polskim Towarzystwem Informatycznym, nieco wcześniej ze Związkiem Banków Polskich oraz Asseco.
Instytucje te wesprą CYBER SCIENCE we wdrażaniu i realizowaniu nowej ścieżki edukacyjnej. Każda ze stron włączy się do przedsięwzięcia m.in. poprzez zasilenie kadry specjalistami, którzy podzielą się z uczestnikami studiów swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Studia objęła patronatem również Krajowa Rada Radców Prawnych.
Dr hab. Dariusz Szostek, prof. UŚ na Cybersec Forum 2022 | fot. Adrian Kapczyński
Artykuł powiązany
„Konieczne jest podniesienie kompetencji cyfrowych Polaków” z „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” nr 6 (296) marzec 2022.