Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Tydzień Improwizacji w Mieście Nauki: 2–6 grudnia 2024

14.11.2024 - 11:17 aktualizacja 14.11.2024 - 11:28
Redakcja: wc-a
Tagi: 50 tygodni w Mieście Nauki

Tydzień nr 48: Tydzień Improwizacji

Termin: 2–6 grudnia 2024

  • Kurator: dr hab. Tomasz Bielak (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  • Producentka: Anna Szrama (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Opis tygodnia

Czterdziestym ósmym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Improwizacji. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

W ramach tygodnia chcemy przyjrzeć się kategorii improwizacji w kilku aspektach i odpowiedzieć na często stawiane pytania. Czy improwizacja to brak planu, schematu działania, jasno wyznaczonych celów? Czy raczej empatyczne, pełne zaangażowania działanie, które umożliwia nie tylko realizację pomysłów czy projektu, ale również poznanie własnych potrzeb i zwiększony udział tzw. kompetencji miękkich w ramach projektowania?

Obchody EMNK 2024 są doskonałą okazją do odniesienia się do tych wątpliwości posiłkując się solidnymi ustaleniami naukowymi. To również świetny czas do „mieszania” działań: tych solidnych, opartych na fundamentach wiedzy (nauka, systematyka, badania), jak i tych, w których liczą się: zaangażowanie, emocje, talent, świadomość porażki…

Chcemy, by ten grudniowy, przedświąteczny czas był okazją do stworzenia interesującej opowieści o improwizacji, ale również (nieco) o nas samych – uczestnikach poszczególnych zadań…

Tydzień Improwizacji

Sylwetka kuratora

dr hab. Tomasz Bielak – adiunkt w Instytucie Polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z szeroko rozumianym medioznawstwem i kulturoznawstwem. Autor kilkudziesięciu artykułów w monografiach i czasopismach (publikował m.in. w „Kulturze Współczesnej”, „Kulturze Popularnej”, „Anthroposie?” oraz „Świecie i Słowie”, „BSL”), książki poświęconej prozatorskiej twórczości Macieja Słomczyńskiego (2008) oraz zbioru esejów krytycznych Opcje odbioru. Szkice medioznawcze (2012) oraz Patchwork. Cyrkulacja obiektów medialnych (2018). Redaktor i współredaktor kilkunastu książek, w tym: Zmierzch Telewizji (2011), zawierającej tłumaczenia tekstów poświęconych telewizji oraz Media.PL. (2016). Obecnie pracuje nad monografią poświęconą polskiemu serialowi współczesnemu (2000–2020).

Funded by European Union

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

return to top