Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Belinda Tato o miejskim projektowaniu społecznym. Podsumowanie wizyty światowej sławy architektki

12.12.2022 - 14:45 aktualizacja 14.12.2022 - 12:14
Redakcja: AJS

W grudniu do Katowic przyjechała ceniona architektka i propagatorka miejskiego projektowania społecznego, założycielka hiszpańskiego biura ecosistema urbano oraz profesorka Harvard University. Wizyta odbywała się w ramach projektu „Ruszamy ze zmianą Rawy”, który uzyskał dofinansowanie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

 

Przez kilka dni swojego pobytu w regionie Belinda Tato wygłosiła kilka wykładów i spotkała się z mieszkańcami oraz studentami uczelni zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim Katowice Miasto Nauki. Przeprowadziła również warsztaty dla członków zespołu opracowującego koncepcję katowickiej Strefy Nauki. Zajęcia te umożliwiły usystematyzowanie rozumienia pojęcia strefa nauki oraz wypracowanie rekomendacji w zakresie założeń Strefy.

Belinda Tato
Belinda Tato z Harvard University w trakcie seminarium w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. Fot. Matylda Klos

Podczas wizyty wykładowczyni Harvard University przedstawiła swoje podejście, które definiuje jako miejskie projektowanie społeczne. Rozumie przez nie projektowanie środowisk, przestrzeni i dynamiki w celu poprawy samoorganizacji obywateli, interakcji społecznych w ramach społeczności i ich relacji ze środowiskiem. W swoich wypowiedziach kilkukrotnie zwróciła uwagę na to, iż „my projektanci nie możemy projektować bez publicznej debaty partycypacyjnej. Nie możemy zmienić przyszłości miasta lub przestrzeni publicznej bez uwzględnienia obaw, potrzeb i oczekiwań ludzi. Największym wyzwaniem jest stworzenie takiego dialogu, aby miał on sens. I jest to obowiązkowe”.

Uczestnicy spotkania z Belindą ato
Uczestnicy spotkania z Belindą Tato. Fot. Ewelina Budzińska-Góra

W trakcie spotkań wielokrotnie poruszano kwestie związane ze zmianami klimatu, które są niezwykle istotne dla naszego regionu. Jak zauważyła Belinda Tato, „[…] każda społeczność może lokalnie produkować całą energię, żywność i czystą wodę potrzebną do podstawowego życia – nie wymagając przy tym scentralizowanej infrastruktury. Ludzie mogą przejść od posiadania do dzielenia się, żyjąc i pracując w kompaktowych, zwinnych i wspierających się środowiskach. Pojawiające się innowacje urbanistyczne mogą radykalnie zmniejszyć zasoby zużywane przez miasta, jednocześnie tworząc bardziej przyjazne do życia, przedsiębiorcze społeczności. Żyjemy w erze ekstremalnej urbanizacji i szybkiego globalnego ocieplenia. Wyzwania związane z tymi dwoma zjawiskami wymagają czegoś więcej niż tylko stopniowych zmian”.

W centrum Katowic te zagadnienia nabierają szczególnej wagi ze względu na dużą powierzchnię terenów utwardzonych i zasklepionych oraz kształt koryta Rawy. Ma to oczywiście również swój wymiar użytkowy, gdyż przekłada się na niską dostępność terenów zielonych w śródmieściu. Belinda Tato zwróciła również uwagę, iż – „bardzo ważnym elementem procesu projektowego jest zaangażowanie w dyskusję o jego kierunkach ludzi, którzy dolinę Rawy odwiedzają”.

Belinda Tato
Belinda Tato w trakcie wykładu podczas 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Fot. M. Franosz

W ramach wizyty odbyły się wykłady specjalistyczne, seminarium oraz konsultacje indywidualne. Nie zabrakło okazji do rozmów ze studentami, wykładowcami i mieszkańcami regionu. Rekomendacje z warsztatów, a także obserwacje z wykładów posłużą do opracowania założeń tworzonej przez uczelnie konsorcjum Strefy Nauki.

Program spotkań dostępny jest na stronie: us.edu.pl.

Grupa dyskutujących ludzi
Uczestnicy spotkania z Belindą Tato. Fot. Ewelina Budzińska-Góra

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Projekt realizowany w ramach Metropolitarnego Funduszu Wspierania Nauki w latach 2022-2024

Projekt „Ruszamy ze zmianą Rawy” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022–2024.

#MetropoliaNauki

Wizyta Belindy Tato wpisuje się w działania podejmowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Uczestnicy spotkania z Belindą Tato

Spotkanie z Belindą Tato (Harvard University) w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. Fot. Matylda Klos

return to top