EuroScience Open Forum 2024 w Katowicach (12–15.06.2024)

07.07.2023 - 14:15 aktualizacja 11.07.2023 - 14:01
Redakcja: AJS
Tagi: Europejskie Miasto Nauki

EuroScience Open Forum (ESOF) to największa w Europie konferencja stanowiąca interdyscyplinarną i przekrojową debatę na temat kultury naukowej, badań naukowych i innowacji, prowadzoną dla społeczeństwa i ze społeczeństwem. Wydarzenie odbywać się będzie od 12 do 15 czerwca 2024 roku w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, uczestników będziemy gościć w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Konferencja ESOF jest organizowana cyklicznie co dwa lata od 2004 roku. Gospodarzem każdej edycji jest miasto, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Do tej pory były to: Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Dublin, Kopenhaga, Manchester, Tuluza, Triest i Lejda. W 2022 roku stolica województwa śląskiego była gospodarzem wydarzenia towarzyszącego konferencji zorganizowanej w holenderskiej Lejdzie – „ESOF 2022 Regional Site”.

Już za rok Miasto Katowice zorganizuje konferencję ESOF 2024 pod hasłem „Życie zmienia naukę”, a jej program obejmie tematykę poświęconą następującym obszarom:

• transformacja energetyczna,
  • zrównoważone środowisko,
  • tożsamość kulturowa i transformacje społeczne,
  • przemiany w obrębie doskonałości naukowej,
  • zdrowe społeczeństwo,
  • transformacja cyfrowa.

Główne cele ESOF 2024 to:

• wspieranie dialogu na temat nauki, technologii, innowacji, społeczeństwa, polityk naukowych przez platformę interakcji i wymiany interdyscyplinarnej,
  • prezentowanie przełomowych rozwiązań naukowych i technologicznych,
  • możliwość nawiązania nowych kontaktów, sieciowania oraz korzystania z doradztwa zawodowego dla młodych badaczy i badaczek na początku swojej kariery naukowej,
  • możliwość interakcji i wymiany myśli pomiędzy naukowcami i naukowczyniami z różnych dziedzin,
  • wykorzystanie potencjału śląskich uczelni i badań prowadzonych w regionie w zakresie ich bezpośredniego wpływu na pozytywne procesy przemian na Śląsku.

Nabór propozycji wystąpień i posterów zostanie uruchomiony latem 2023 roku.

Wydarzeniu będą towarzyszyć: European Science in the City Festival – inicjatywa Komisji Europejskiej, na którą składa się szereg wydarzeń popularnonaukowych dotyczących europejskich misji badawczych, a także EU Talent Fair – europejska inicjatywa targów pracy dla naukowców i naukowczyń.

Widok z lotu ptaka na Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek w Katowicach / Bird-eye view at the International Congress Centre and the Spodek Arena in Katowice Katowice z lotu ptaka, mat. AdobeStock