Dni Awangardy

18.11.2022 - 14:31, aktualizacja 18.11.2022 - 15:14
Redakcja: AJS

Od 23 do 25 listopada 2022 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego odbywać będą się Dni Awangardy. Spotkania organizowane są przez Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Awangardą Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wydarzenie jest częścią projektu „100 lat Zwrotnicy” upamiętniającego założone w 1922 roku przez Tadeusza Peipera najważniejsze czasopismo polskiej awangardy. Każdy z sześciu numerów „Zwrotnicy”, ukazujących się w latach 1922–23, dostarczy impulsów dla sześciu wydarzeń organizowanych kolejno przez sześć polskich uniwersytetów w sześciu miastach: w Katowicach, we Wrocławiu, w Poznaniu, Lublinie, Warszawie i w Krakowie. Katowickie Dni Awangardy, znajdujące swój punkt wyjścia w pierwszym numerze „Zwrotnicy”, otwierają ten cykl.

Skoncentrowane na praktykach awangardowych i eksperymentalnych w literaturze, Dni Awangardy obejmują zarówno seminarium naukowe, jak i wydarzenia o charakterze dydaktycznym oraz artystycznym. W ramach „Studenckiej Jednodniówki”, w środę 23 listopada, studenci i studentki będą mieli okazję wziąć udział w wykładach i spotkaniach autorskich, warsztatach pisarskich oraz krytycznoliterackich, a także w Wieczorze Eksperymentu Poetyckiego z premierą „Czarnej Karty” – publikacji artystycznej ich autorstwa.

W kolejnych dniach, 24 i 25 listopada, odbędzie się seminarium naukowe „Paliwa awangardy” z udziałem badaczy z sześciu ośrodków akademickich biorących udział w projekcie. Częścią wydarzenia będą również dwa otwarte na szerszą publiczność panele dyskusyjne, zatytułowane: „Archiwalne złoża awangardy. Potencjał odkrywczy i wydobywczy” oraz „Witold Wirpsza: energia eksperymentu”.

Plakat z programem wydarzenia

Dni Awangardy 2022. Plakat z programem wydarzenia

→ Pobierz program wydarzenia w wersji tekstowej