Gala wręczenia Śląskiej Nagrody Naukowej

20.02.2023 - 12:55, aktualizacja 24.02.2023 - 15:52
Redakcja: OO

W tym roku gala wręczenia Śląskiej Nagrody Naukowej w ramach 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbędzie się w sobotę 18 marca 2023 roku.

Podczas gali poznamy laureatów w trzech kategoriach, tj. pracownik, doktorant oraz nagroda specjalna prezydenta Miasta Katowice.

Śląska Nagroda Naukowa przyznawana jest badaczom i twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej. Wyróżnienie może być przyznane za całokształt osiągnięć lub za osiągnięcia uzyskane w ciągu 2 lat poprzedzających rok jego wręczenia.

Jest to prestiżowa nagroda, którą przyznają uczelnie współorganizujące Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Każda ze szkół wyższych wyłania nominowanych spośród pracowników oraz doktorantów według własnej, wewnętrznej procedury, a laureatów wybiera kapituła nagrody. W jej skład wchodzą reprezentanci uczelni współorganizujących ŚFN. W tym roku pracami kapituły nagrody kieruje prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Więcej informacji o Śląskiej Nagrodzie Naukowej znajduje się na stronie ŚFN.

Osoby nominowane z UŚ

Kategoria pracownik:

• dr hab. Renata Dampc-Jarosz, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego,
  • dr hab. Agata Daszkowska-Golec, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych,
  • dr Ania Malinowska, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego,
  • dr Jan P. Matuszyński ze Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego,
  • dr hab. Andrzej Swinarew, prof. UŚ z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.

Kategoria doktorant:

• lek. mgr Marcin Burdzik.

Nagroda specjalna prezydenta Miasta Katowice:

• prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych.

Naukowe zaczepki

Nominowani do Śląskiej Nagrody Naukowej przygotowali ciekawe pytania z dziedzin, którymi zajmują się na co dzień w ramach swojej pracy naukowej. Odpowiedzi na nie możecie znaleźć na stronie ŚFN.

plakat promujący galę wręczenia Śląskiej Nagrody Naukowej 2022

6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE i Expo Festiwali Nauki dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” ministra edukacji i nauki.