[ONLINE] „Jesteśmy razem” – wyjątkowy koncert z okazji święta Uniwersytetu Śląskiego

18.05.2020 - 14:39, aktualizacja 08.06.2020 - 10:35
Redakcja: OO
Tagi: koncert

W poniedziałek 8 czerwca 2020 roku o godz. 20.00 odbędzie się premiera wyjątkowego koncertu z okazji święta Uniwersytetu Śląskiego.

Pandemia koronawirusa wpłynęła na życie miliardów ludzi na całym świecie, powodując m.in. zamknięcie instytucji kulturalnych, a w mediach promowane jest hasło #zostańwdomu. Jednak ten czas nie musi oznaczać nudy i rezygnacji z koncertów, muzyki na żywo, ponieważ są one udostępniane w internecie.

Uniwersytet Śląski, nie pozostając obojętnym wobec zaistniałej sytuacji, przygotował wyjątkowy koncert pt. „Jesteśmy razem”, który został nagrany w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Chcemy w ten sposób podkreślić, że wspólnotę Uniwersytetu tworzą ludzie gotowi do dzielenia się twórczością z całym społeczeństwem w tak trudnych czasach.

Dotychczas świętowaliśmy, zapraszając do udziału w koncercie akademickim w sali koncertowej. W obecnym czasie ze względu na pandemię koronawirusa takie spotkanie wspólnoty akademickiej i jej przyjaciół niestety nie będzie możliwe, dlatego zapraszamy na spotkanie koncertowe w przestrzeni wirtualnej.

Prof. Andrzej Kowalczyk

Szanowni Państwo!

8 czerwca 2020 roku obchodzić będziemy 52-lecie istnienia Uniwersytetu Śląskiego oraz jego działalności naukowej i dydaktycznej, a także pracy na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego.

Dotychczas świętowaliśmy kolejne rocznice, zapraszając do udziału w koncercie akademickim w sali koncertowej. Ze względu na pandemię koronawirusa takie spotkanie wspólnoty akademickiej i jej przyjaciół niestety nie będzie możliwe, dlatego zapraszamy na koncert w przestrzeni wirtualnej. Uniwersytet Śląski przygotował wyjątkowy występ pt. „Jesteśmy razem”, który został nagrany w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Udowadniamy, że wspólnotę Uniwersytetu tworzą ludzie gotowi w tak trudnych czasach do dzielenia się twórczością z całym społeczeństwem. W czasach zagrożenia epidemicznego wspólnota naszej uczelni dała świadectwo solidarności i odpowiedzialności. Dziękuję wszystkim nauczycielom akademickim, pracownikom niebędącym nauczycielami akademickimi, doktorantom i studentom za zrozumienie powagi sytuacji, dostosowanie się do nowych warunków pracy i studiowania, poświęcenie oraz gotowość do niesienia wzajemnej pomocy.

Życzę Państwu zdrowia i niezachwianej wiary w dobrą przyszłość, a podczas premiery koncertu (poniedziałek, 8 czerwca 2020 roku, godz. 20.00, youtube.com/UniwersytetSlaski) po raz pierwszy zorganizowanego w formie zdalnej, niezapomnianych muzycznych wrażeń. Szczególnie w tym trudnym okresie musimy być razem, wspierać się i okazywać sobie życzliwość – to wyjątkowy moment, niemający precedensu w historii uczelni. Choć jesteśmy osobno, bądźmy razem.

prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

Program koncertu

Fanfara Uniwersytetu Śląskiego
Przemówienie Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka

Wykonawca: Grzegorz Niemczuk – fortepian
L. van Beethoven, Dla Elizy
L. van Beethoven, Sonata cis-moll op. 27 nr 2 Księżycowa cz. 1
F. Chopin, Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
F. Chopin, Polonez A-dur op. 40 nr 1

Wykonawcy: Duet gitarowy Tomasz Spaliński & Rafał Jarczewski
Celso Machado, Pé de Moleque
Celso Machado, Sambinha
Celso Machado, Paçoca
Antonio Carlos Jobim, Eu Te Amo

Przemówienie Rektora elekta Uniwersytetu Śląskiego

Wykonawca: Tomasz Orlow – fortepian
Ballada improwizowana na tematy Star Wars Johna Williamsa
Suita standardów jazzowych

Filmowe podsumowanie wspólnego czteroletniego świętowania

Koncert będzie można zobaczyć w serwisie YouTube na kanałach „Uniwersytet Śląski” oraz „UŚTV”.

Strona wydarzenia na „Facebooku”: www.facebook.com/events/599578904317204.

Premiera koncertu: