Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

09.05.2023 - 15:55, aktualizacja 15.05.2023 - 09:18
Redakcja: OO

17 maja, w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, odbędzie się studenckie wydarzenie „LGBTQiA(kcja) w Uniwersytecie Śląskim”. Tego dnia na Wydziale Nauk Społecznych UŚ (ul. Grażyńskiego 53) w sali 101 (I piętro, prawa strona budynku) odbędą się prelekcje, otwarte forum dyskusyjne oraz integracja studentów LGBTQiA, ich sojuszników oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką. 

Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości na temat kwestii związanych z osobami LGBTQiA oraz promowanie równości i szacunku wobec studentów przynależących do tej społeczności. Otwarte forum dyskusje będzie okazją do zastanowienia się nad problemami i wyzwaniami, na które osoby z tej grupy napotykają. 

Program

9.30 – otwarcie spotkania: Julia Pawełek, Nikodem Mroczek, dr Michał Brol (pełnomocnik dziekana WNS ds. studenckich) 

Prelekcje: 

09.40 – „Odbiór filmowych i serialowych reprezentacji osób transpłciowych przez przedstawicieli tej grupy”, Karolina Juras (studentka psychologii realizująca badania naukowe w ramach projektu tutoringowego pod opieką dr Agnieszki Skorupy z Instytutu Psychologii UŚ)  

10.00 – „Walka między faktami a poszukiwaniem znaczenia, czyli o widoczności osób zagrożonych dyskryminacją i wykluczeniem w obszarze pracy pomocowej i badań naukowych”, mgr Radosław Pujanek (Stowarzyszenie Tęczówka w Katowicach, Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS w Katowicach) 

10.20 – „Po mniej radosnej stronie tęczy. O radzeniu sobie i konsekwencjach iluzorycznej równości”, mgr Dominik Adamek (Instytut Nauk Medycznych Wydział Lekarski Uniwersytet Opolski; Fundacja na Rzecz Zdrowia i Włączenia Społecznego „Trzy Końce”)

10.40 – „Stres mniejszościowy w populacji osób transpłciowych i niebinarnych”, mgr Tomasz Jakubowski (Instytut Psychologii UŚ, współpracuje z Fundacją Trans-Fuzja oraz ze Stowarzyszeniem Tęczówka w Katowicach)

11.00 – czas na pytania

11.15 – przerwa

11.30 – otwarte forum dyskusyjne, do którego zapraszamy wszystkich chętnych, a w którym wezmą udział wyżej wymienieni prelegenci oraz: 

  • dr hab. Agnieszka Bielska-Brodziak, prof. UŚ (Rzecznik Praw Studenta i Doktoranta),
  • dr Marlena Drapalska-Grochowicz (pełnomocnik Rzecznika Praw Studenta i Doktoranta),
  • dr Ewa Wylężek-Targosz (opiekunka Koła Naukowego Queer and Gender Studies),
  • mgr Justyna Lipka (Instytut Psychologii UŚ, doktorantka Szkoły Doktorskiej UŚ),
  • Jakub Knapik (Wydziałowa Rada Samorządu Studenckiego, Wydział Nauk Społecznych UŚ),
  • Dagmara Cioska (studentka psychologii UŚ).

Tego samego dnia studentki Wydziału Humanistycznego zapraszają o godz. 16.00 na prelekcje połączone z pokazem filmu dokumentalnego „Ujawnienie”: us.edu.pl/event/lgbtq-w-komunikacji-jak-zwracac-sie-do-osob-niebinarnych-i-transplciowych.

return to top