Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Miłość i roboty – spotkanie z dr Anią Malinowską, prof. UŚ

08.02.2022 - 11:14, aktualizacja 09.02.2022 - 09:50
Redakcja: K.S

Jaka jest miłość w czasach technologicznej ekstazy? Jak dalece rozwój nowoczesnych technologii wpływa na ewolucję relacji międzyludzkich? Czy filmy i seriale science fiction pokazują nam nadal przyszłość, czy raczej są już mniej lub bardziej zawoalowanymi reportażami z „tu i teraz”? Zapraszamy na spotkanie z dr Anią Malinowską, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – zapewniamy, że będzie to edycja SPN inna niż wszystkie!

Na wstępie chcielibyśmy uspokoić tych wszystkich, którym hasło „Miłość i roboty” wydaje się dziwnie znajome – intuicja Was nie zwodzi i rzeczywiście nawiązujemy do tytułu popularnego serialu dla dorosłych pt. „Miłość, śmierć i roboty”. Podobnie jak twórcy emitowanej przez jedną z platform streamingowych animacji, przyjrzymy się szeroko rozumianym relacjom miłosnym w dobie rozwoju technologicznego, tematykę śmierci pozostawiając sobie na bliższą lub dalszą przyszłość.

Razem z prof. Anią Malinowską zastanowimy się nad krytyką miłości, która – jak zauważa gościni Sceny Premier Naukowych – skupia się dziś w głównej mierze na „ingerencji technologii w relacje romantyczne człowieka oraz (…) reorganizacji doświadczeń intymnych i emocjonalnych”. Weźmiemy pod lupę zmiany, jakie dokonują się dziś w ramach „podmiotowych możliwości relacji miłosnej, jak i samego środowiska wymiany intymno-emocjonalnej”. Obalimy również kilka mitów związanych z „miłością w dobie technokultury”. 

W rozmowie nawiążemy do najnowszej książki prof. Ani Malinowskiej pt. „Love in Contemporary Technoculture”, która ukaże się nakładem wydawnictwa Cambridge University Press pod koniec lutego 2022 roku.

Gościni 16. odsłony Sceny Premier Naukowych jest badaczką nowych technologii, semiolożką kultury, autorką i poetką. Jak nietrudno się domyślić, obiektem jej badań jest semiotyka miłości w kontekście kohabitacji ludzi i inteligentnych maszyn, a także kultury emocji, czucia oraz afektu. Prof. Ania Malinowska jest laureatką stypendium Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (Senior Research Award 2018–2019), w ramach którego prowadziła badania na nowojorskim uniwersytecie The New School. Publikowała w czołowych wydawnictwach naukowych w kraju i na świecie. Wraz z dr. hab. Michałem Krzykawskim, prof. UŚ współtworzy Centrum Badań nad Technologiami na Uniwersytecie Śląskim, czyli jednostkę prowadzącą międzynarodowe badania z zakresu cyfrowej humanistyki. Poza pracą naukową prof. Ania Malinowska zajmuje się również twórczością artystyczną. W 2020 roku w kooperacji z artystką Polą Dwurnik wydała tom poetycki „Unhappy Ending. Poems for the Broken Hearted”. Rok później ukazała się jej debiutancka powieść popfeministyczna pt. „Plan B” (Wydawnictwo Dragon).

Na wyjątkowe spotkanie z prof. Anią Malinowską zapraszamy 14 lutego 2022 roku, tradycyjnie o godzinie 18.00. Rozmowę poprowadzi Marta Paluch, dziennikarka radia eM. Jak zwykle gorąco zachęcamy do interakcji z naszym gościem. Wszelkie pytania – nawet te kontrowersyjne – będą mile widziane!

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku i uniwersyteckim kanale YouTube oraz będzie tłumaczone na Polski Język Migowy. 

Zapraszamy wszystkie istoty ludzkie i mechaniczne. 


Wszystkie cytaty pochodzą z artykułu prof. Ani Malinowskiej „Obiekty i technofeelie” opublikowanym w czasopiśmie „Teksty Drugie” (2019, nr 5).

plakat promujący spotkanie z dr Anną Malinowską

return to top