„O uwadze i uważności słów kilka” – spotkanie dla uczniów i uczennic szkół średnich

08.11.2023 - 14:09, aktualizacja 08.11.2023 - 14:09
Redakcja: OO

Czy rozwijanie uważności może nam skutecznie pomagać radzić sobie ze stresem, przygnębieniem, depresją oraz poczuciem przytłoczenia aktualną sytuacją? Czy dzięki uwadze konkretna informacja może zostać przez nas zarejestrowana i zapamiętana? Na te i inne pytania uczniowie i uczennice szkół średnich poznają odpowiedzi podczas spotkania pt. „O uwadze i uważności słów kilka”. Wydarzenie odbędzie się 27 listopada 2023 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (aula im. J. Pietera).

Plan wydarzenia

• 9.30 – „UWAGA! O uwadze słów kilka…”
    Dr hab. Katarzyna Ślebarska, prof. UŚ opowie o tym, że aby cokolwiek zostało przez nas świadomie zauważone, musi najpierw zwrócić naszą uwagę. Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste. Wśród natłoku bodźców docierających do nas z zewnątrz, tylko nieliczne informacje zostaną przez człowieka w pełni odebrane i przetworzone. O tym, jakie informacje do nas dotrą, decyduje właśnie uwaga, czyli mechanizm redukcji nadmiaru informacji. Jest to struktura decydująca o selekcji napływających do nas danych czy utrzymywaniu kontroli nad wykonywanymi czynnościami jednocześnie. To właśnie dzięki uwadze konkretna informacja może zostać przez nas zarejestrowana i zapamiętana. Istotna jest tu przede wszystkim rola selektywności uwagi, czyli umiejętności skupiania się na poszczególnych bodźcach, a ignorowaniu innych.
  • 10.30 – spotkanie z kierowniczką Biura Kandydata i Absolwenta UŚ Moniką Bazan, która opowie o ofercie na Uniwersytecie Śląskim, gdzie odbywa się nieustający przepływ wiedzy i inspiracji. Tutaj nie stawia się barier związanych z wyglądem, wiarą, poglądami politycznymi, orientacją seksualną, przynależnością kulturową czy etniczną. Tutaj stawia się na człowieka.