Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

[ONLINE] Konferencja Naukowa pn. „Wskaźniki edukacji włączającej – dawne dylematy, nowe doświadczenia”

14.12.2020 - 09:33, aktualizacja 14.12.2020 - 09:35
Redakcja: OO

Zmiany wprowadzane w ostatnich latach w systemie edukacji obejmują m.in. działania na rzecz realizacji idei edukacji włączającej, której podstawowym celem ma być zwiększanie szans edukacyjnych wszystkich uczących się podmiotów poprzez zapewnianie im warunków sprzyjających rozwijaniu indywidualnych zasobów, tak by w przyszłości mogły osiągnąć pełnię rozwoju osobistego (na miarę swoich możliwości) oraz aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Za realizację tego zadania odpowiedzialne są szkoły i placówki, które z założenia powinny być dostępne dla wszystkich uczących się podmiotów (niezależnie od ich indywidualnych potrzeb i możliwości rozwojowych), zapewniające im przestrzeń oraz narzędzia do rozwoju, na drodze rzeczywistego uczestnictwa nie tylko w procesie wychowania i kształcenia, ale także w życiu społecznym szkoły. Wokół tych działań, ich efektywności rodzi się wiele pytań. Włączając się w nurt dyskusji dotyczących inkluzyjności systemu edukacji w Polsce, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Uniwersytet Ostrawski organizują konferencję naukową pt. „Wskaźniki edukacji włączającej – dawne dylematy, nowe doświadczenia” („Indicators for Inclusive Education – old dilemmas, new experiences”).

Podczas wydarzenia uczestnicy dyskusji spróbują odpowiedzieć na takie pytania, jak:

  • czy pomiar edukacji włączającej jest możliwy?, jeżeli tak, to jak ją mierzyć?,
  • komu pomiar edukacji włączającej jest potrzebny?,
  • jakie „twarde” i „miękkie” wskaźniki edukacji włączającej odwzorowują jej wartość/skuteczność?

W konferencji wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, przedstawiciele świata nauki oraz praktycy – dyrektorzy placówek, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych. Pozwoli to spojrzeć na omawiane zagadnienia z wielu perspektyw.

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju i na świecie spotkanie zostanie zorganizowane w formie zdalnej na platformie Zoom oraz w serwisie YouTube na kanale „UŚ TV”.

Kontakt:

Sekretarze konferencji:
dr Marcin Gierczyk, e-mail: marcin.gierczyk@us.edu.pl
dr Iwona Wendreńska, e-mail: iwona.wendrenska@us.edu.pl

Pobierz plakat

return to top