[ONLINE] Scena Premier Naukowych: Naukowy Talk Show z prof. Ryszardem Kaczmarkiem

09.12.2020 - 14:58, aktualizacja 17.12.2020 - 16:58
Redakcja: MJ
Tagi: Scena Premier Naukowych, Scientific Premiere Stage, SPN: Naukowy talk show, SPS: Science Talk Show

O tym, co naprawdę wydarzyło się na Górnym Śląsku w latach 1919–1921, dowiemy się nie tylko z książki prof. Ryszarda Kaczmarka, ale również z drugiego spotkania w ramach Sceny Premier Naukowych. SPN: Naukowy Talk Show odbędzie się w trybie online 17 grudnia 2020 roku o godzinie 18.00 w katowickim Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA). Gościem będzie prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, autor książki pt. „Powstania śląskie 1919–1920–1921: nieznana wojna polsko-niemiecka”, uhonorowanej w ramach konkursu Nagrody Historyczne Polityki.

Książka opisuje, co wydarzyło się na tych ziemiach w pierwszym dwudziestoleciu XX wieku. Autor publikacji określa powstania śląskie mianem „niewypowiedzianej wojny polsko-niemieckiej”, objaśniając jednocześnie mechanizmy działań powstańczych i przebieg samych wydarzeń.

Recenzenci, w tym prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej z Uniwersytetu Warszawskiego, podkreślają, że książka prof. Ryszarda Kaczmarka to pozycja nie tylko odważna i rzetelna historycznie, ale również przystępna językowo. Te dwie zalety czynią ja atrakcyjną zarówno dla fachowców, jak i odbiorców poszukujących ciekawej, wzbogacającej intelektualnie lektury.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz Polskiego Radia Katowice, ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz absolwent UŚ – Jarosław Juszkiewicz.

Transmisję będzie można obejrzeć na kanale YouTube oraz na Facebooku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Linki do transmisji:

Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań na czacie. Dodatkowo, na zakończenie, osoby zainteresowane będą mogły uczestniczyć w rozmowie z gościem na platformie Zoom.

Dane do logowania na spotkanie:

Link: https://zoom.us/j/95267311853?pwd=UHo2SnFNekE3eGk1a1pCUGluWXBpZz09
Passcode: shmzC1

Scena Premier Naukowych to nowa inicjatywa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ramach SPN prezentujemy aktualne dokonania z wszystkich dyscyplin realizowanych na UŚ. Zapraszamy do udziału w spotkaniach z badaczami, autorami publikacji, osobami organizującymi inspirujące działania oraz twórcami projektów naukowych z naszej uczelni.