Po długich pracach remontowo-adaptacyjnych spinPLACE – centrum kreatywności i coworkingu, wyróżniające się unikatową nowoczesną przestrzenią – zostanie otwarte. Centrum jest miejscem wspierania inicjatyw związanych z prototypowaniem i animowaniem różnorodnych przedsięwzięć Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zwłaszcza w zakresie współpracy z otoczeniem akademickim, społecznym i gospodarczym.
We wtorek 27 lutego 2024 roku o godzinie 11.00 odbędzie się oficjalne otwarcie centrum, którego siedziba znajduje się w Katowicach przy ulicy Bankowej 5. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu skierowane jest do pracowników uczelni oraz zaproszonych gości.
Podczas oficjalnego otwarcia przewidziano m.in.: wystąpienie dr. hab. Roberta Pyki, prof. UŚ – pełnomocnika rektora ds. Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych na temat znaczenia odgórnych i oddolnych miejsc innowacyjnych i ich roli w budowaniu potencjału innowacyjnego metropolii i regionu, a także wystawę grafiki, designu, animacji i realizacji multimedialnych „Multicultural Landscape”, której koordynatorką jest prof. dr hab. Małgorzata Łuszczak z Instytutu Sztuk Plastycznych UŚ oraz wystawę „Sztuka algorytmów” której kuratorką jest prof. dr hab. Urszula Boryczka z Instytutu Informatyki UŚ.
Wydarzenie uświetni występ artystyczny Akademickiej Orkiestry Smyczkowej z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Orkiestra pod batutą dr hab. Małgorzaty Kaniowskiej, prof. UŚ zaprezentuje następujący program:
- Nino Rota (arr. Robert Longfield) „A Time for Us” temat z filmu „Romeo i Julia”;
- John Williams (arr. Calvin Custer) temat z filmu „Lista Schindlera” – solo skrzypce Piotr Szczotka;
- Karl Jenkins „Palladio” cz. I Allegretto – solo skrzypce Piotr Szczotka.
Tego samego dnia o godzinie 13.00 w Klubie Rawa (znajdującym się na poddaszu budynku spinPLACE) odbędzie się spotkanie JM Rektora ze środowiskiem studenckim i doktoranckim UŚ w sprawie postulatów dotyczących studiów i studiowania na Uniwersytecie Śląskim. Będzie to okazja, aby się wzajemnie wysłuchać i przedyskutować, co może zrobić dla środowiska studenckiego i doktoranckiego uniwersytet, a do czego potrzebna będzie pomoc ministerstwa lub lokalnych władz. Poruszone zostaną między innymi tematy dotyczące możliwości i potrzeby budowy domów studenckich w centrum Katowic oraz rozszerzenia usług wsparcia socjalnego oferowanych w uniwersytecie. Omówione postulaty zostaną przedstawione Ministrowi Nauki podczas spotkania 27 marca. Zachęcamy do wcześniejszego zgłaszania postulatów na adres e-mail: glos.studencki@us.edu.pl. Spotkanie ma charakter otwarty. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: us.edu.pl/student.
Do zobaczenia w nowej, niezwykłej przestrzeni Uniwersytetu Śląskiego.
Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020, Oś Priorytetowa I Nowoczesna Gospodarka, Działanie 1.4 Wsparcie ekosystemu innowacji poddziałanie: 1.4.2. Wsparcie regionalnych oraz lokalnych centrów kreatywności i innowacji. Projekt zakończył się z końcem 2023 roku z dofinansowaniem w wysokości ponad 25 mln złotych.