Otwarta sesja naukowa „High North and Far South from European and Regional Perspectives”

27.03.2024 - 09:37, aktualizacja 12.04.2024 - 09:26
Redakcja: K.S

Centrum Studiów Polarnych, Polskie Konsorcjum Polarne oraz Komitet Badań Polarnych PAN organizują otwartą międzynarodową sesję naukową pt. „High North and Far South from European and Regional Perspectives” pod patronatem European Polar Board.

Wydarzenie odbędzie się 24 kwietnia 2024 roku w sali konferencyjnej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach (ul. Bankowa 11a).

Podczas sesji zostaną wygłoszone referaty wybitnych badaczy na temat wiodących europejskich kierunków badań i polityki naukowej odnośnie regionów polarnych oraz wyników projektu europejskiego EU-PolarNet 2, w którym Uniwersytet Śląski w Katowicach jest partnerem. Przedstawione będą także referaty nt. kluczowych rezultatów najnowszych polskich badań oraz rozwoju monitoringu zmian środowiska Arktyki i Antarktyki w polskich stacjach polarnych.

Program:

14.00–14.15 – Otwarcie wydarzenia

14.15–14.45 – European Polar Board – Profile and Role in the European Science (Renuka Badhe, European Polar Board, The Hague, Netherlands)

14.45–15.15 – The EU-PolarNet 2 Project – Overview and Crucial Results (Nicole Biebow, Alfred Wegener Institute, Helmholtz Centre for Polar and Marine Research, Bremerhaven, Germany)

15.15–15.45 Monitoring of Svalbard Cryosphere: Research Projects and Selected Results, (Michał Laska, University of Silesia in Katowice, Poland)

15.45–16.00 – przerwa kawowa

16.00–16.30 – Re-activation of the Polish A.B. Dobrowolski Station in East Antarctica: scientific prospects (Marek Lewandowski, Institute of Geophysics, Polish Academy of Sciences, Warsaw, Poland)

16.30–17.00 – Recent Development of the Arctowski Polish Antarctic Station
(Agnieszka Kruszewska, Institute of Biochemistry and Biophysics, Polish Academy of Sciences, Warsaw, Poland)

17.00–17.30 – The Polish oceanographic research in the Arctic – recent achievements (Jan Marcin Węsławski, Institute of Oceanology of the Polish Academy of Sciences, Sopot, Poland)

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Uczestnictwo w formie stacjonarnej wymaga rejestracji poprzez wypełnienie i wysłanie formularza zgłoszeniowego. Uczestnicy będą mogli skorzystać z symultanicznego tłumaczenia na język polski (system słuchawkowy).

Sesja będzie także transmitowana online na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.