Podpisanie umowy dotyczącej utworzenia pierwszej w Polsce wirtualnej klasy Cyber Science

16.06.2023 - 16:23, aktualizacja 04.07.2023 - 11:29
Redakcja: OO

W czwartek 22 czerwca 2023 roku odbyło się spotkanie, podczas którego została podpisana umowa dotycząca pierwszej w Polsce wirtualnej klasy powstającej we współpracy ze Śląskim Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science Uniwersytetu Śląskiego.

Klasa zostanie utworzona w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej. Jej celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych wśród młodzieży.

Podczas wydarzenia wykład wprowadzający pt. „Czy generatory treści, takie jak chat GPT i sztuczna inteligencja zastąpią człowieka?” wygłosił dyrektor centrum Cyber Science dr hab. Dariusz Szostek, prof. UŚ.

Zakres współpracy ze szkołą obejmie m.in.:

• przeprowadzenie badań kompetencji cyfrowych młodzieży licealnej;
  • realizację warsztatów podczas kolejnej edycji konferencji #AIChallenger;
  • udział w seminariach organizowanych przez Cyber Science young – młodzież współpracującą z centrum Cyber Science;
  • szkolenie dla licealistów i licealistek z zakresu cyberbezpieczeństwa;
  • współpracę ze studentami i studentkami;
  • prowadzenie zajęć dla uczniów i uczennic;
  • możliwość wzięcia udziału w wybranych zajęciach studenckich;
  • warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek.

W spotkaniu z ramienia UŚ udział wzięli: kanclerz Uniwersytetu Śląskiego dr Agnieszka Skołucka oraz dyrektor centrum Cyber Science dr hab. Dariusz Szostek, prof. UŚ. Szkołę reprezentowała dyrektorka Elżbieta Rudzka oraz wicedyrektorka Joanna Prychodko. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele miasta: prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak i zastępczyni naczelnika Wydziału Oświaty Marta Bobrowska-Juroff.

Podczas wydarzenia uczennice i uczniowie mogli zapoznać się z ofertą Uniwersytetu Śląskiego.