Pokaz filmu „10 lat Centrum Zimbardo w Nikiszowcu” z udziałem pracowników UŚ

19.06.2024 - 10:34, aktualizacja 24.06.2024 - 15:23
Redakcja: JW

W środę 26 czerwca o godz. 13.00 w auli im. prof. I. Opackiego (B/0.39) na Wydziale Humanistycznym UŚ w Katowicach (Uniwersytecka 4) odbędzie się pokaz filmu „10 lat Centrum Zimbardo w Nikiszowcu”.
Film powstał z inicjatywy prężnie działającego od wielu lat na Nikiszowcu Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych i opowiada między innymi o tym, jak to się stało, że Centrum Zimbardo powstało właśnie na Nikiszowcu. Zrodziło się m.in. dzięki ówczesnej współpracy Instytutu Psychologii UŚ z profesorem Philipem Zimbardo. W produkcji Szymona Nawrata wypowiada się głównie młodzież związana z Centrum, ale także pracownicy UŚ: dr hab. Mirosław Nakonieczny, prof. UŚ; dr hab. Tomasz Nawrocki, prof. UŚ oraz dr Michał Brol, prof. UŚ. Wydarzenie będzie okazją do spotkania ze społecznikami z Nikiszowca: Waldemarem Janem oraz Anną Solińską ze Stowarzyszenia FIL.

Centrum Zimbardo w Nikiszowcu powstało w 2014 roku, przy współudziale Uniwersytetu Śląskiego (więcej m.in. w artykule „Społeczny nawyk bohaterstwa„). Zostało utworzone przede wszystkim jako miejsce wsparcia lokalnej młodzieży. Z czasem stało się jednak jednym z najważniejszych punktów na mapie Nikiszowca, pełniącym wiele różnych funkcji. Tu organizowane są wydarzenia społeczne, kulturalne oraz związane z tematyką dziedzictwa przemysłowego. W Centrum konsultowane są ważne dzielnicowe tematy.