„Przyszłość Górnego Śląska NIE w czarnych barwach” – warsztat spekulacyjny

12.04.2024 - 15:27, aktualizacja 12.04.2024 - 15:27
Redakcja: OO

Studentka Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Julia Sojda organizuje warsztat spekulacyjny „Przyszłość Górnego Śląska NIE w czarnych barwach” realizowany w ramach modułu Tutoring naukowy.

Kryzys wyobraźni to wielopłaszczyznowy kryzys myślenia o współczesności i przyszłości, który dotyka życia społecznego, ekologii, zarządzania miastem, relacji z historycznym dziedzictwem i wielu dziedzin życia, również międzyobszarowo. Przeciwdziałanie mu jest szczególnie ważne w kontekście globalnego zagrożenia zmianami klimatu.

Odpowiedzią na kryzys wyobraźni może być pozytywne myślenie spekulatywne – otwieranie wyobraźni na wizje przyszłości zakładające reintegrację życia ludzkiego ze środowiskiem, dostęp do wielogatunkowych dóbr wspólnych, narrację skupioną na życiu, a nie śmierci, którą ciężko jest przechwycić dla własnych celów. Dlatego Julia Sojda proponuje diagnozę problemów najbardziej dotykających uczestników warsztatów i dokonanie gestu pozytywnej spekulacji w zidentyfikowanych obszarach.

Warsztaty będą cennym elementem w procesie wypracowywania pozytywnych wizji przyszłości dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i jej mieszkańców. Zakładają one wielopoziomowe podejście do problemu – są odpowiednie dla studentów różnych kierunków, o różnych zainteresowaniach i różnorodnej wyobraźni

Spotkanie odbędzie się 29 kwietnia 2024 roku w Kato Science Corner (ul. Młyńska 2, Katowice) w godzinach 14.00–15.30.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Julia Sojda jest pod opieką tutorską dr. Adama Pisarka z Wydziału Humanistycznego UŚ.

plakat promujący warsztat spekulacyjny „Przyszłość Górnego Śląska NIE w czarnych barwach”