„Rzeka w Metropolii” – debata obywatelska

27.06.2023 - 13:45, aktualizacja 28.06.2023 - 14:14
Redakcja: K.S

11 lipca 2023 roku w godz. 10.00–14.00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (ul. Bankowa 11a) odbędzie się debata obywatelska zatytułowana: „Rzeki w Metropolii”.

Wydarzenie to będzie okazją do oceny wyzwań i potrzeb przyrodniczych oraz społecznych dotyczących rzek w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w świetle katastrofy ekologicznej na Odrze z 2022 roku oraz w kontekście Ramowej Dyrektywy Wodnej Unii Europejskiej i Unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030.

Wśród prelegentów znajdą się naukowcy z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. Prelekcje wygłoszą:

• 11.05–11.20 – prof. dr hab. Andrzej Woźnica: „Po pierwsze jakość – relacja z badań terenowych oraz potrzeba rozwoju systemu monitoringu”,
  • 11.30–11.40 – prof. dr hab. Piotr Skubała: „Sytuację przyrodniczą i możliwości działań «rewitalizacyjnych» dla rzek w Metropolii”.

Debata jest jedną z cyklu pięciu debat w regionach nadodrzańskich, które realizowane są z regionalnymi podmiotami. Wnioski i rekomendacje z debat przekazane zostaną m.in. samorządom regionalnym, władzom krajowym oraz Komisji Europejskiej.

Osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu proszone są o wysłanie wiadomości na adres e-mail: is@metropoliagzm.pl do 5 lipca 2023 roku.

Wydarzenie jest organizowane przez Metropolię GZM oraz Fundację EkoRozwoju.