Scena Premier Naukowych: Naukowy Talk Show z prof. Janem Kisielem

10.11.2020 - 13:30, aktualizacja 19.11.2020 - 18:11
Redakcja: MJ
Tagi: Scena Premier Naukowych, Scientific Premiere Stage, SPN: Naukowy talk show, SPS: Scientific Talk Show

Scena Premier Naukowych to nowa inicjatywa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ramach SPN prezentować będziemy aktualne dokonania z wszystkich dyscyplin realizowanych na UŚ. Zapraszamy do udziału w spotkaniach z badaczami, autorami publikacji, osobami organizującymi inspirujące działania oraz twórcami projektów naukowych z naszej uczelni. Niepowtarzalną okazją, żeby posłuchać wyjątkowego naukowca, który w przystępny sposób mówi o swojej pracy jest SPN: Naukowy Talk Show.

Podczas pierwszego naukowego talk show online gościć będziemy prof. dr. hab. Jana Kisiela, fizyka jądrowego z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ, który opowie o przełomowych badaniach nad antymaterią, które trafiły na okładkę „Nature”. W prestiżowym czasopiśmie naukowym opublikowane zostały wyniki badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców w ramach eksperymentu neutrinowego Tokai-to-Kamioka (T2K). Odkrycie ma pomóc zrozumieć między innymi, dlaczego we Wszechświecie jest zdecydowanie więcej materii niż antymaterii i z czego wynika różnica praw fizyki rządzących cząstkami i antycząstkami. W eksperymencie T2K biorą udział fizycy z grupy badawczej „Fizyka jądrowa” Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kierowanej przez prof. dr. hab. Jana Kisiela.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz Polskiego Radia Katowice, ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz absolwent UŚ – Jarosław Juszkiewicz.

Wydarzenie odbędzie się 19 listopada 2020 roku o godz. 18.00 w katowickim „Miejscowniku” – księgarni, miejscu spotkań autorskich, pokazów i debat filmowych. Transmisję online będzie można obejrzeć na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego oraz fanpage’u UŚ. Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań na czacie. Dodatkowo, na zakończenie, osoby zainteresowane będą mogły uczestniczyć w rozmowie z gościem na platformie Zoom (ID spotkania: 824 9182 8672, hasło: mK4TKe).

Plakat promujący SPN: Naukowy Talk Show w formacie pdf

Plakat promujący wydarzenie Scena Premier Naukowych: Naukowy Talk Show z wizerunkiem prof. Jana Kisiela