Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

„Sonda 2” w ŚMCEiBI

07.11.2016 - 17:06, aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

8 listopada 2016 roku w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie gościł dr Tomasz Rożek, nagrany został również nowy odcinek jego autorskiego programu „Sonda 2” – emitowanego w TVP2 programu popularnonaukowego, będącego swego rodzaju powrotem do kultowej serii telewizyjnej lat 70. prowadzonej przez redaktorów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka, który ma stać się punktem odniesienia do podróży po świecie nauki i współczesnej techniki.

Najnowszy odcinek będzie poświęcony znalezionym na Górnym Śląsku kościom notozaura i tanystrofa.

Dr Tomasz Rożek. Nagranie w ŚMCEBI

Zdjęcie: materiał badawczy

Część nagrania wykonana została w laboratorium Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, natomiast dalsza część w kamieniołomie w Żyglinie – dzielnicy Miasteczka Śląskiego. Więcej informacji na temat badań szczątki gadów żyjących w środowiskowym triasie można znaleźć w artykule „Skamieniałe naczynia krwionośne” opublikowanym w „Gazecie Uniwersyteckiej UŚ”. 

Zdjęcie dr Tomasz Rożek i mgr Dawid Surmik w SMCEBI

Dr Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz naukowy, kierownik działu naukowego w tygodniku „Gość Niedzielny”, kierownik stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, autor książek: „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011), „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (2012), „Kosmos” (2014) i „Człowiek” (2015) i pop-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”, a także facebookowego fanpage’a „Nauka. To lubię”, współpracował m.in. z „Wiedzą i Życiem”, magazynem „National Geographic”, „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”. 


Fot. Martyna Kowalska 

return to top