Szkolenia dla naukowców: „Profil naukowca”

03.04.2023 - 10:07, aktualizacja 03.04.2023 - 12:18
Redakcja: OO

14 kwietnia 2023 roku w ramach cyklu szkoleń „Widzialność badań naukowych” odbędzie się spotkanie pt. „Profil naukowca”. Jest to trzeci termin tego szkolenia.

O szkoleniu

Podczas spotkania zostaną poruszone następujące zagadnienia:

• bazy danych (Scopus, Web of Science Core Collection, OPUS / Portal Pracownika, ORCID);
  • media społecznościowe (ResearchGate, Academia.edu, Twitter, Google Scholar);
  • rola afiliacji.

Spotkanie, które poprowadzą dr Aneta Drabek i mgr Michał Tomaszek, odbędzie się w godz. 13.00–13.45 w formie online na platformie MS Teams (link do spotkania).

Cykl „Widzialność badań naukowych”

Cykl szkoleń wspierających poprawę widzialności wyników badań naukowych realizowany jest przez uniwersytecką komisję ds. rankingów uczelni przy wsparciu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Formuła zajęć została przygotowana z myślą o ułatwieniu naukowcom uczestnictwa w nich. Spotkania są krótkie i odbywają się zdalnie na platformie MS Teams w przerwie pomiędzy wykładami.

Tematyka spotkań

• Profil naukowca”. Realizacja w grudniu 2022 roku oraz w kwietniu 2023;
  • Cytowania w bazach Scopus i Web of Science” – wykorzystanie raportów cytowań, dbałość o poprawne dane w bazie. Realizacja w styczniu 2023 roku;
  • „Jak napisać i opublikować artykuł naukowy” – szkolenie prowadzone przez zewnętrznego eksperta – Elsevier Author Workshop. Realizacja w marcu 2023 roku;
  • „Wybór czasopisma do publikacji” – narzędzia wydawców (np. Elsevier Journal Finder), wykorzystanie baz danych, sprawdzanie „reputacji” czasopisma (IF, CiteScore). Realizacja w kwietniu 2023 roku;
  • „Otwarte czasopisma” – Directory of Open Access Journals (DOAJ), wyszukiwanie otwartych czasopism w Web of Science oraz Scopus, polskie czasopisma otwarte.