Wydarzenie „Nauka jest kobietą”

07.03.2024 - 10:04, aktualizacja 08.03.2024 - 11:12
Redakcja: OO

Wydarzenie „Nauka jest kobietą” to inicjatywa z okazji Dnia Kobiet realizowana przez kobiety w nauce dla wszystkich kobiet z regionu. Wydarzenie odbędzie się 9 marca 2024 roku o godz. 10.00 w Kato Science Corner w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

W planie przewidziano m.in. debatę z wybitnymi naukowczyniami z województwa śląskiego na temat współczesnego rozumienia sukcesu i wyzwań, jakie stoją przed kobietami realizującymi własne ambitne projekty.

W programie znalazły się także wykłady i prezentacje kobiet dla kobiet. Naukowczynie związane ze śląskimi uczelniami przedstawią w ciekawy sposób zagadnienia, jakimi zajmują się na co dzień, a które zainteresują uczestniczki wydarzenia. Poruszone zostaną tematy zdrowego odżywiania, zdrowia psychicznego kobiet oraz zrównoważonego podejścia do mody.

W debacie udział wezmą rektorka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. inż. Celina Olszak, dyrektorka Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ oraz reprezentująca Uniwersytet Śląski dr hab. Anna Malinowska, prof. UŚ.

Debata potrwa godzinę, a następnie uczestniczki wydarzenia wysłuchają trzech prezentacji („Dieta jak kobieta”, „Kobiecość ciągle tabu” i „Czy moda może być eko?”) przygotowanych przez naukowczynie związane z uczelniami EMNK.

Wydarzenie poprowadzi red. Katarzyna Siwczyk – dziennikarka Centrum Promocji i Komunikacji Politechniki Śląskiej oraz doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.