X Festiwal Edukacyjny „Nowe Inspiracje” WOM 2024

03.04.2024 - 12:05, aktualizacja 03.04.2024 - 12:05
Redakcja: OO

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach organizuje X Festiwal Edukacyjny „Nowe Inspiracje” WOM 2024. To największe wydarzenie w WOM w Katowicach i jedno z największych w województwie śląskim i w kraju. W ramach festiwalu są organizowane już od 27 lat Giełdy Wydawców. Partnerem wydarzenia od 7 lat jest Uniwersytet Śląski.

Najbliższa edycja Festiwalu Edukacyjnego „Nowe Inspiracje” odbędzie się 19 kwietnia (online) i 20 kwietnia 2024 roku (stacjonarnie). Wykład inauguracyjny pt. „Radosny robot. O wartości rozumu i wyobraźni” wygłosi prof. dr hab. Tadeusz Sławek – literaturoznawca, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996–2002.

W programie wydarzenia przewidziano niemal 80 bezpłatnych, różnego rodzaju warsztatów metodycznych związanych z tematyką:

• wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej (m.in. o nauczaniu przez działanie, kodowaniu, specyficznych trudnościach w uczeniu się, ćwiczeniach graficznych),
  • przedmiotów humanistycznych (np. o technikach zapamiętywania, literaturze młodzieżowej, narzędziach stymulujących uczenie, retoryce, fake newsach, fotografii na różnych lekcjach)
  • języków obcych (np. o materiałach dodatkowych na lekcjach języka niemieckiego, dwuminutowych ćwiczeniach przywracających koncentrację uwagi),
  • przedmiotów przyrodniczych, matematyki, techniki (m.in. o edukacji kosmicznej, praktyce w dobie przemysłu 4.0, o statystyce, metodzie eduStacji),
  • bezpieczeństwa (np. o przemocy wobec dzieci z perspektywy kuratora sądowego, o wizerunku nauczyciela w mediach społecznościowych).

Oprócz tego odbędą się zajęcia artystyczne, warsztaty twórcze, zajęcia dotyczące specjalnych potrzeb edukacyjnych, dykcji, emisji głosu, regionu i wiele innych.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert „Niezapomniane melodie” w wykonaniu artystów Opery Śląskiej i Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach.

Zapraszamy studentów, doktorantów i wszystkich zainteresowanych, dla których ważna jest polska szkoła.

Festiwal daje możliwość kontaktu z praktykami, nabycia nowych umiejętności, zdobycia informacji czasem trudnych do pozyskania w inny sposób. Udział w zajęciach z pewnością będzie dobrym wstępem do projektowania swojej ścieżki zawodowej, uzupełnieniem studiów uniwersyteckich. Festiwal to również okazja do kontaktu z wydawcami książek edukacyjnych i firmami przydatnymi w pracy nauczycieli i nie tylko.

Wydarzenie jest bezpłatne. Na zajęcia obowiązują zapisy. Uczestnicy zajęć otrzymają zaświadczenia.

Pełny program festiwalu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.womkat.edu.pl.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Bielsko-Bialski i Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego.