Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

XI edycja Nocy Biologów

20.12.2021 - 13:06, aktualizacja 24.05.2022 - 12:49
Redakcja: wc-a
Tagi: Biologists' Night, Noc Biologów, popularyzacja nauki, Science popularisation

Tematem przewodnim XI edycji Nocy Biologów jest: „Różnorodność biologiczna – od genu do ekosystemu”. Wydarzenia odbywające się w ramach inicjatywy zostały rozłożone na kilka miesięcy.

Druga część XI edycji Nocy Biologów rozpocznie się 18 maja 2022 roku pod hasłem „Noc Biologów na bis!”. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w pikniku naukowym. Ponadto w budynku Wydziału Nauk Przyrodniczych w Sosnowcu zorganizowane zostaną warsztaty i zajęcia laboratoryjne dla młodzieży. Spotkanie połączone zostanie z towarzyszącym mu wydarzeniem o międzynarodowym zasięgu pt. „Fascination of Plants Day”. W programie przewidziano:

  • 22 wykłady,
  • 29 warsztatów laboratoryjnych,
  • 4 spotkaniach edukacyjne w terenie oraz liczne pokazy.

Zapisy ruszają w środę 27 kwietnia 2022 o godz. 12.00 (formularz rejestracyjny).

Pierwsza część XI Nocy Biologów odbyła się 21 stycznia 2022 roku w formie online. Podczas warsztatów i spotkań naukowcy z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego przybliżyli zagadnienia, jakimi na co dzień zajmują się w ramach pracy badawczej. Transmisje udostępnione zostały na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego oraz na Facebooku Wydziału.

XI edycję Nocy Biologów zakończy, przewidziany na czerwiec 2022 roku, wernisaż fotografii artystycznej na temat bioróżnorodności.

Aktualności związane z wydarzeniem można śledzić na Facebooku oraz na stronie Wydziału Nauk Przyrodniczych.

W ramach projektu „Akcja popularyzacja”, finansowanego z Ministerstwa Edukacji i Nauki, Wydział Nauk Przyrodniczych oprócz spotkań stacjonarnych organizuje również wykłady online, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak fascynacja naukowców komórkami zwierzęcymi przerodziła się w pomoc przy badaniach klinicznych nad chorobami nękającymi ludzkość. Ponadto uczestnicy zgłębią się w tajemniczy świat owadów, zarówno tych pożytecznych, jak i tych, które utrudniają nam życie, a także poznają rośliny, które na przekór wszystkiemu rosną tam, gdzie nikt się ich nie spodziewał, czyli w środowiskach ekstremalnych. Dla miłośników biologii molekularnej zaplanowano wykład dotyczący jednego z największych odkryć XXI wieku – molekularnych nożyc – czyli systemu CRISP/Cas9 pozwalającego naprawiać geny, a dla fanów mikrobiologii spotkanie z cudownym światem tych małych organizmów. Na wykłady online również obowiązuje rejestracja (formularz zgłoszeniowy). Spotkania odbędą się na platformie Zoom (link do spotkań). Więcej o projekcie „Akcja popularyzacja”.

Plakat promujący XI Noc Biologów. Na górze data wydarzenia: 21.01.2022 oraz wymienieni organizatorzy. W środku różnokolorowe koło złożone z biologicznych elementów a w środku hasło: „Różnorodność biologiczna – od genu do ekosystemu”. Na dole po lewej stronie daty poszczególnych wydarzeń Nocy Biologów (wspomniane w tekście) oraz logo Nocy Biologów, Uniwersytetu Śląskiego oraz Fascination of Plants Day.

Plakat promujący wydarzenie

Konkursy

W ramach wydarzenia zaplanowano trzy konkursy:

  • „Nie zagrażam a przetwarzam” – termin nadsyłania prac do 16 stycznia 2022. Ogłoszenie wyników nastąpiło 21 stycznia 2022 roku.
    Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z całej Polski w dwóch przedziałach klasowych:

    • A – klasy 1–4,
    • B – klasy 5–8;

Wyniki konkursu

  • Infografika „Moja wizja zrównoważonego rozwoju” – termin nadsyłania prac do 16 stycznia 2022. Ogłoszenie wyników nastąpiło 21 stycznia 2022 roku. Konkurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych z terenu całej Polski, niezależnie od wieku.

Wyniki konkursu

  • „NB 2022 po mojemu” – termin nadsyłania prac upływa 23 stycznia 2022. Ogłoszenie wyników nastąpi 18 maja 2022 roku. Konkurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych z terenu całej Polski, niezależnie od wieku.

Pliki:

„Nie zagrażam a przetwarzam”:

„Moja wizja zrównoważonego rozwoju”:

„NB 2022 po mojemu”:

return to top