Z okazji 54. rocznicy powołania Uniwersytetu Śląskiego oraz jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie rektor uczelni prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ zapraszają na uroczysty koncert akademicki, który odbędzie się we wtorek 31 maja 2022 roku o godz. 18.00. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.
W pierwszej części uroczystości wręczone zostaną wyróżnienia Senatu Uniwersytetu Śląskiego. Nagrody „Pro Scientia et Arte” otrzymają jednocześnie prof. dr hab. Barbara Kożusznik reprezentująca dziedziny nauk humanistycznych, nauk społecznych, nauk teologicznych i dziedzinę sztuki oraz prof. dr hab. Grzegorz Racki reprezentujący dziedzinę nauk ścisłych, który tego dnia wygłosi wykład pt. „Wielkie katastrofy ekologiczne w dziejach Ziemi”. Ponadto tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Śląskiego otrzyma prof. dr hab. Tadeusz Bujnicki – wybitny historyk literatury polskiej, a Medal Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otrzyma Kazimierz Karolczak – przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Złotą odznakę „Za Zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach” otrzyma mgr Aldona Sylwa – dyrektor Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi.
Część oficjalną koncertu poprowadzi dr Małgorzata Mendel, prof. UŚ z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji.
Wydarzeniem towarzyszącym koncertowi na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie będzie inauguracja odrestaurowanych organów połączona z 15-minutowym recitalem dr. hab. Tomasza Orlowa, prof. UŚ z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji. Występ odbędzie się w sali kameralnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie w godz. 12.30–13.30.
Organy piszczałkowe Uniwersytetu Śląskiego zainstalowane w sali kameralnej zostały poddane restauracji i przebudowie. Wyeksploatowany i niedziałający instrument został zdemontowany, a jego podzespoły poddane zostały gruntownym pracom naprawczym. Instrument dysponuje obecnie szerokimi możliwościami wykonawczymi umożliwiającymi interpretację muzyki zarówno barokowej, jak również późniejszej, romantycznej i współczesnej. W przebudowanym instrumencie zachowano wszystkie możliwe do wykorzystania elementy organów historycznych. Dotyczy to części piszczałek organowych oraz klawiatur manuałowych i pedału. Odnowiony instrument zyskał jednak mechaniczną trakturę gry, co predysponuje go do stylowego wykonawstwa muzyki okresu XVII i XVIII wieku. Cechą charakterystyczną organów Uniwersytetu Śląskiego jest brzmienie ukształtowane w oparciu o zabytkową materię piszczałkarską oraz przemyślaną dyspozycję. Każda sekcja brzmieniowa instrumentu wykazuje dużą samodzielność. Instrument dysponuje szeroką paletą barw i dynamiki ukształtowaną poprzez wykorzystanie registrów organowych reprezentujących różnorodne rodziny głosowe. Gra na przebudowanym instrumencie przywołuje skojarzenia z najcenniejszymi zachowanymi na terenie Śląska historycznymi organami piszczałkowymi o rodowodzie niemieckim. Z punktu widzenia dydaktycznego organy są znakomitym narzędziem dla studentów, niezbędnym do kształtowania techniki i rozwijania umiejętności wykonawczych młodych adeptów sztuki organowej. Stanowią również bazę do wykładów i prezentacji z zakresu organoznawstwa. Prace organmistrzowskie wykonał dr hab. Tomasz Orlow, prof. UŚ.
Ponadto tego dnia zaplanowano uroczyste otwarcie basenu, które odbędzie się o godz. 16.30 w budynku przy ul. Paderewskiego 9 w Cieszynie. Organizatorzy zaplanowali przemówienie rektora prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka, kanclerza ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Uniwersytetu Śląskiego Dariusza Laski wraz z uroczystym przecięciem wstęgi.
Podczas wydarzenia odbędzie się Cieszyński Miting Pływacki „Już pływam” oraz posiedzenie Senatu UŚ na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie.
Strona internetowa obiektów sportowych jest dostępna pod adresem: www.sport.us.edu.pl.
Osoby chcące wziąć udział w koncercie proszone są o potwierdzenie swojej obecności wysyłając e-mail na adres: cieszynus.wsne@us.edu.pl do 20 maja 2022 roku.
Program koncertu
- K. Pyka, Na Cieszyńskiej Ziemi (aranżacja: K. Pyka)
- B. Listwan, Tango na dwa serca (słowa: B. Listwan, aranżacja: K. Pyka)
- W. Lutosławski, Wariacje na temat Paganiniego
- W. Kilar, walc z filmu „Ziemia obiecana” (aranżacja na dwa fortepiany: K. Pyka)
- J. Glenc, Legenda na skrzypce i fortepian
- J. Glenc, Wokaliza na skrzypce i fortepian
- F. Chopin – Scherzo b-moll op. 31
- S. Moniuszko, Nawrócona (słowa: J. W. Goethe, przekład: K. Brodziński, aranżacja: P. Matusik)
- S. Moniuszki, Groźna dziewczyna (autor słów nieznany, aranżacja: M. Żupański)
- F. P. Tosti, Il pescatore canta (słowa: R. Mazzola)
- F. P. Tosti, Non t’amo più! (słowa: C. Errico)
- F. P. Tosti, Good-Bye! (słowa: G. T. Whyte Melville)
- Z. Wodecki, Tak bardzo wierzę w nas (słowa: Z. Książek, aranżacja: S. Meck)
- Z. Wodecki, Zacznij od Bacha (słowa: J. Terakowski, aranżacja: S. Meck)
- M. Galeski, Hymn III tysiąclecia
Wykonawcy
CIESZYŃSKA ORKIESTRA DĘTA UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO
CHÓR INSTYTUTU SZTUK MUZYCZNYCH
CHÓR UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO „HARMONIA”
Sabina OLBRICH-SZAFRANIEC – sopran
Aleksandra OPAŁA – mezzosopran
Hubert MIŚKA – tenor
Mateusz ZAJDEL – tenor
Bartosz LISTWAN – śpiew
Marek ANTON – śpiew
Aleksandra HAŁAT – fortepian
Agata HOŁDYK – fortepian
Michał KORZISTKA – fortepian
Grzegorz NIEMCZUK – fortepian
Piotr MATUSIK – fortepian
Jakub CZEKIERDA – fortepian
Wojciech GOLEC – akordeon
Marcin HAŁAT – skrzypce
Marcin ŻUPAŃSKI – klarnet basowy, flet, saksofon sopranowy
Eugeniusz KUBAT – kontrabas
Konrad SADLIK – perkusja
Anna SZOSTAK – dyrygent (przygotowanie chóru)
Aleksandra ZEMAN – dyrygent (przygotowanie chóru)
Karol PYKA – dyrygent (przygotowanie orkiestry)
Małgorzata Mendel – prowadzenie
Magda Miśka-Jackowska – prowadzenie
Wojciech Golec – koordynator programowy