Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

IDB | Przewodnik „Open Access. Jak publikować w otwartym dostępie?”

16.02.2021 - 14:55 aktualizacja 16.03.2022 - 11:35
Redakcja: MK
Tagi: otwarty dostęp

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi możliwości publikowania artykułów naukowych w tzw. otwartym dostępie przygotowany został specjalny przewodnik przybliżający ideę Open Access. Dzięki niej każdy czytelnik, który korzysta z łącza internetowego, może otrzymać dostęp do recenzowanej literatury naukowej – bez opłat, logowania czy innych wymagań technicznych. Z kolei naukowcy i dydaktycy zyskują nowe możliwości dzielenia się wynikami prowadzonych badań i treściami edukacyjnymi.

Na stronie Inicjatywy Doskonałości Badawczej zebrane zostały najważniejsze informacje między innymi na temat zasad publikowania w otwartym dostępie, możliwych źródeł finansowania takich publikacji, a także bazy czasopism otwartych. Zarówno czytelnicy, jak i autorzy artykułów naukowych znajdą tam wiele praktycznych wskazówek. Dowiedzą się też, na co warto zwrócić uwagę, wybierając periodyk i jakie są różnice między czasopismami otwartymi a hybrydowymi.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami, które prezentują krok po kroku, jak zadbać o bezpieczne udostępnianie wyników swoich badań naukowych w Internecie w formule Open Access.

Grafika prezentująca symbol otwartego dostępu (otwarta pomarańczowa kłódka) oraz napis Open Access

return to top