Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

The V4 Humanities Education for the Climate. Diagnoses – Best Practices – Recommendations [HEC]

26.02.2021 - 08:30, aktualizacja 26.02.2021 - 09:32
Redakcja: DS
logo Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego

Finansowanie: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Okres realizacji: od 01.10.2020 do 30.09.2023

Wartość dofinansowania dla UŚ: 26.675,00 EUR

Koordynator projektu: prof. dr hab. Bernadeta Niesporek-Szamburska

Projekt realizowany przez: Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną

Strona projektu: www.hec.us.edu.pl

 

W projekcie HEC udział biorą przedstawiciele nauk humanistycznych – zespół ma więc charakter interdyscyplinarny, oraz praktycy: nauczyciele i edukatorzy z różnych instytucji i szczebli nauczania krajów V4, co wprowadza perspektywę międzynarodową. Takie synergiczne spotkanie uczonych i praktyków pozwala na wielostronny, wieloaspektowy i zintegrowany ogląd zagadnienia oraz daje gwarancję skuteczności prowadzonych prac. Zapewni szeroki zasięg oddziaływania HEC.
Projekt składa się z dwóch komplementarnych partii: (1) diagnoza stanu obecnego (Rozpoznania) i (2) projektowanie instytucjonalnych, merytorycznych i dydaktycznych form działania (Dobre praktyki, Rekomendacje).

1. Badamy miejsce i zakres wiedzy o klimacie w programach studiów humanistycznych i szkół, dokonujemy ich analizy i interpretacji, by postawić diagnozę o obecnej ofercie merytorycznej. Badamy kompetencje przyszłych nauczycieli. Zakładamy na podstawie wstępnej diagnozy, że oferta programowa i kompetencje respondentów są skromne. Planujemy powtórzyć badania po pięciu latach od zakończenia projektu w celu przeprowadzenia skutecznej i wiarygodnej ewaluacji dokonań zespołu.

2. Projektujemy rekomendacje dla programu humanistycznej wiedzy o kryzysie klimatycznym – przedmiotu ogólnouniwersyteckiego i interdyscyplinarnego. Tworzymy zestaw form i metod nauczania, w tym edukacji online, której znaczenie uwypukliła pandemia COVID19. Wyniki badań i rozwiązań praktycznych publikujemy jako książki, artykuły i teksty multimodalne. Umieszczamy je na platformie internetowej dedykowanej edukacji dla klimatu.

 


Projekt finansowany ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w ramach projektu The V4 Humanities Education for the Climate. Diagnoses – Best Practices – Recommendations [HEC].

return to top