Koordynujemy Tydzień Gier w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024

20.02.2024 - 14:57 aktualizacja 28.03.2024 - 18:43
Redakcja: AJS

W pierwszej połowie listopada w Katowicach odbywać będzie się Tydzień Gier, czyli prawdziwe święto dla entuzjastów i entuzjastek gier, gamingu, a także groznawstwa. Inicjatywa ta wpisuje się w pasmo programowe 50 Tygodni w Mieście Nauki i stanowi część działań związanych z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Tydzień Gier koordynują naukowcy i naukowczynie oraz pasjonaci i pasjonatki z Centrum Badań Groznawczych (CBG) Uniwersytetu Śląskiego. Kuratorem przedsięwzięcia jest dr hab. Michał Kłosiński, prof. UŚ – dyrektor CBG, a jedną z producentek – Weronika Cygan, która niedawno dołączyła do zespołu centrum badawczego.

Inicjatywy związane z grami odbywać będą się od 4 do 10 listopada 2024 roku. W programie wydarzeń nie zabraknie spotkań o charakterze popularyzatorskim oraz naukowym. Uczestnicy ze wszystkich grup wiekowych mogą spodziewać się również aktywności uruchamiających ich wiedzę i umiejętności. W planach są m.in.:

• seminaria poruszające tematykę klimatu oraz transformacji w grach, a także analizujących gry jako narzędzia zmiany społecznej,
  • ogólnopolska konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z groznawstwem,
  • warsztaty dla młodzieży oraz spotkania na temat wykorzystania gier w kształtowaniu wiedzy, myślenia twórczego czy też istotnych umiejętności.

Uczestnicy i uczestniczki będą mieć także okazję zmierzenia się z wyzwaniem utworzenia gry pod opieką przedstawicieli i przedstawicielek branży gamedev. Do pasjonatów i pasjonatek rzeczywistości wirtualnej adresowane są inicjatywy związane z wykorzystaniem materiałów i gogli VR, natomiast dla entuzjastów i entuzjastek gier planszowych – prezentacje gier połączone z zabawami w edukacyjne planszówki.

Ramowy program wydarzeń oraz szczegółowe informacje na temat Tygodnia Gier dostępne są na stronie: 50 Tygodni w Mieście Nauki | Tydzień Gier (us.edu.pl).

Grafika Tygodnia gier (informacje w tekście) Tydzień gier