Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

NAWA Welcome to Poland „First Step to Silesia”

Logo-Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej - Polska - Unia Europejska

Celem projektu jest podniesienie kompetencji w zakresie obsługi studentów zagranicznych (zarówno rekrutujących się na programy częściowe, jak i przyjeżdżających na pełne studia). Bezpośrednimi beneficjentami są zatem osoby, w których zakresie obowiązków jest obsługa tychże studentów – w odpowiednich działach administracji ogólnouczelnianej, w administracji osiedli akademickich, ale przede wszystkim na wydziałach: w dziekanatach, sekretariatach.

W ramach projektu przewiduje się realizację czterech zadań:

  1. Szkolenia pracowników z zakresu obsługi studentów-cudzoziemców (w tym problematyka rekrutacji, formalności związanych z pobytem, rozwiązywanie problemów wynikających z różnic kulturowych itp.) – szkolenia zewnętrzne i wewnętrzne.
  2. Przygotowanie pakietu informatorów audiowizualnych „Orientation week in a Nutshell” – przedstawienie najważniejszych informacji istotnych z punktu widzenia adaptacji na UŚ i w Polsce w mniej formalny sposób niż za pośrednictwem regulaminów i instrukcji (z uwzględnieniem kilku wersji językowych).
  3. Organizacja dwudniowej międzynarodowej konferencji dotyczącej przyjmowania i obsługi studentów zagranicznych będącej platformą wymiany dobrych praktyk pomiędzy UŚ a pozostałymi ośmioma uczelniami zrzeszonymi w sojuszu Transform4Europe.
  4. Zagraniczne wizyty studyjne – w ramach realizacji projektu przewiduje się organizację 6 wizyt na uczelniach partnerskich zrzeszonych w T4EU. Celem wizyt jest tzw. job-shadowing i wymiana dobrych praktyk w zakresie obsługi studentów cudzoziemców. Wyjazdy będą organizowane w kilkuosobowych grupach złożonych z pracowników administracji centralnej UŚ i administracji każdego z wydziałów.

Rekrutacja do uczestnictwa w projekcie będzie ogłaszana drogą mailową za pośrednictwem kierowników organizacyjnych wydziałów.

Okres realizacji projektu: od 1.05.2022 do 30.04.2023.

Wszelkich informacji na temat projektu można zasięgnąć, pisząc na adres: emilia.mielaniuk@us.edu.pl

  • Biuro projektu: Dział Współpracy z Zagranicą, rektorat, pokój 3.6
  • Koordynatorka projektu: dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ
  • Asystentka administracyjna projektu: Emilia Mielaniuk
  • Asystentka finansowa projektu: Anna Olender-Staśkiewicz

Regulamin udziału w projekcie oraz wszelkie dokumenty znajdują się na stronie: aktyprawne.us.edu.pl.

International Student Mobility Conference – od 15 do 16 listopada 2022 roku

Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. „Podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy – Welcome to Poland” (Działanie: 3.3 Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego), określony we wniosku o dofinansowanie projektu nr POWR.03.03.00-00-PN14/18

return to top