„Laboratorium Rawa” w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce

06.07.2023 - 12:19 aktualizacja 07.07.2023 - 13:39
Redakcja: wc-a
Tagi: Europejskie Miasto Nauki

Projekt „Laboratorium Rawa” | fot. Katarzyna Stołpiec

Towarzystwo Urbanistów Polskich organizuje XVII edycję konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Po analizie zgłoszeń w pierwszym etapie Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich zakwalifikował do drugiego etapu konkursu i nominował do nagród 44 przestrzenie publiczne z całej Polski. Jedną z nich jest projekt prototypowania przestrzeni nad Rawą „Laboratorium Rawa”.

To ogromne wyróżnienie dla uczelni partnerskich Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, realizujących przedsięwzięcie we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz Miastem Katowice. Celem projektu „Laboratorium Rawa” jest opracowanie koncepcji przekształcenia śródmiejskiego odcinka doliny Rawy w Katowicach oraz powiązanych z nim przestrzeni publicznych kampusu w park rzeczny.

Realizatorzy przedsięwzięcia dążą do tego, by to nauka stała się najważniejszą podstawą projektowania – nauka otwarta na mieszkańca. Rozwiązania dla nowych obiektów akademickich i przestrzeni publicznej powstają w taki sposób, aby we wnętrzach i w plenerze pojawiły się dostępne dla szerokiej publiczności laboratoria, sale lub tereny wykładowe, seminaryjne i dyskusyjne, składające się razem na Sieciowe Centrum Nauki – nowe oblicze popularyzacji nauki. Projekt ma na celu stworzenie harmonijnego środowiska, sprzyjającego interakcji i współpracy między studentami, pracownikami naukowymi oraz lokalną społecznością.

Termin zgłoszeń do II etapu konkursu upływa 15 września 2023 roku. Posiedzenie kapituły konkursu odbędzie się w terminie do 31 września 2023 roku.

Więcej informacji na stronie organizatora konkursu.