Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Logo Europejskiego Miasta Nauki 2024 to znak integralności

28.09.2022 - 13:43 aktualizacja 18.04.2023 - 13:00
Redakcja: AJS
Tagi: Europejskie Miasto Nauki

Europejskie Miasto Nauki 2024 ma już swój znak graficzny. Logo zostało zaprezentowane w czwartek 22 września 2022 roku podczas konferencji prasowej w Planetarium – Śląskim Parku Nauki. Wydarzenie połączone było z podpisaniem porozumienia zacieśniającego współpracę w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024, a dokument sygnowali: przedstawiciele władz samorządowych, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i rektorzy siedmiu szkół wyższych.

Znak Europejskiego Miasta Nauki 2024Znak Europejskiego Miasta Nauki 2024

Logo, przygotowane przez projektantów z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, symbolizuje uczelnie zrzeszone w Konsorcjum Akademickim Katowice Miasto Nauki. Znak nawiązuje do asteryksu – znaku pisarskiego w kształcie gwiazdki, stosowanego jako symbol odsyłacza do przypisu i kojarzonego z tekstem naukowym. Siedem elementów tworzących sygnet pokazuje siedem uczelni, które łączy wspólna misja, a także współpraca na rzecz wzmocnienia infrastruktury badawczej i potencjału naukowego.

Forma gwiazdki odnosi się też do kształtu trybiku – ważnej dla regionu industrialnej cząstki, kojarzącej się z postępem, stopniowym uruchamianiem kolejnych procesów, rozwojem. Każdy pojedynczy element porusza następny. Nie tylko wprawia go w ruch, ale umożliwia nabranie rozpędu niezbędnego do wprowadzania zmian i modernizacji.

Logo Europejskiego Miasta Nauki to symbol integralności, ścisłej kooperacji, a także wzajemnej inspiracji.

Grupa sygnatariuszy porozumienia (zdjęcia pamiątkowe)

Uczestnicy konferencji prasowej połączonej z podpisaniem porozumienia o współpracy w ramach zadań wynikających z tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 dla Miasta Katowic. Fot. Olimpia Orządała

return to top